Легалізація зайнятості населення та заробітної плати – головне питання сьогодення
Основа соціальної захищеності працівника – офіційне укладання трудових відносин, виплата належної працівникові суми заробітної плати відповідно до чинного законодавства. Адже, заробітна плата – одна з головних економічних категорій, яка поєднує інтереси працівників, підприємців та держави і, безпосередньо впливає на рівень життя населення. Нелегальна заробітна плата послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів.Через несплату єдиного соціального внеску і податків наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання заробленої пенсії по старості, по інвалідності та в інших випадках, передбачених законодавством, адже пенсію буде призначено тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.Якщо сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі.
Слід зазначити, що з 1 січня 2016 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 р.№ 909-VIII , яким значно знижено податкове навантаження на фонд оплати праці за рахунок зменшення розміру єдиного соціального внеску (ЄСВ).
У 2016 році ставку єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яку сплачує роботодавець, знижено до 22%. А середній розмір ЄСВ у 2015 році складав 38,79%. Крім того, скасовано утримання єдиного внеску із заробітної плати працівників.
В 2015 році підприємствами, що зареєстровані на території міста та району було задекларовано фонд оплати праці 311652,7 тис. грн., з яких на виплату пенсій направлено 105593,3 тис. грн. В перспективі в 2016 році фонд оплати праці складатиме 355284,1 тис. грн., з якого єдиного соціального внеску буде сплачено 78162,5 тис.грн., тобто у роботодавців вивільняється 27430,8 тис. грн.
Маємо надію, що зазначені зміни в законодавстві сприятимуть процесам детінізації зайнятості населення та легалізації заробітної плати найманих працівників. Також, кожен працівник повинен бути зацікавлений, щоб працювати легально, адже від страхового стажу залежить його майбутня пенсія. Зменшення ставки ЄСВ з 2016 року жодним чином не впливає на механізм обчислення та розмір пенсії. Кошти з врахуванням понижуючої ставки єдиного внеску на виплату пенсій закладено у держбюджеті на поточний рік.
Начальник відділу платежів до пенсійної системи
Лариса Рибалко
Поділитися в соціальних мережах:
Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter