Новина з категорії: Культура

Олексій Овсійович Палажченко - український журналіст, поет й прозаїк.

Сумщина… Овіяна легендами і славою земля, земля батьків і прадідів наших, земля древніх сіверян. Сумщина – невеликий, але мальовничий куточок, що дала Україні багато славних імен.

Олексій Овсійович Палажченко - український журналіст, поет й прозаїк.

28 березня на розширеному засіданні розмовного клубу «Мовний дивограй» (учасниками якого є  жінки-волонтерки ВБО «Турбота про літніх») говорили про  Олексія Овсійовича Палажченка, українського журналіста, поета й прозаїка.
     

Олексій Овсійович Палажченко - український журналіст, поет й прозаїк.

Олексій Палажченко народився  сто років тому, 23 березня 1924 року в селі Вікторовому Глухівського (тепер Шосткинського) району в селянській родині. Хата у батька була маленька, а сім'я більшала, тому він вирішив їхати на Донбас, щоб заробити грошей на будівництво нової хати та купити коня. З батьком поїхали мати і Олексій. Три роки Овсій Палажченко працював на шахті у Макіївці. А коли приїхали додому, почали будувати нову хату на лану, за селом. Місце там було красиве. Навкруги поля, ліси, гори. Сім'я Палажченків збільшилася до чотирьох дітей. Олексій зростав допитливим, розумним, до всього беручким. Допомагав батькам поратися у господарстві. Усе дитинство проходило в лісі. Любов до лісу залишилася на все життя.
      Перед Другою світовою війною хутори почали зносити, і сім'я Палажченків перевезла свій будинок в село Вікторове. Батько і мати працювали в колгоспі. Менші діти навчалися у Вікторівській початковій школі, а Олексій закінчував Баницьку середню школу. Вчився він добре. Захоплювався літературою, зокрема поезією, сам складав вірші. У п'ятнадцятирічному віці опублікував перший вірш у районній газеті «Колективіст Глухівщини».
      Атестат зрілості отримав 21 червня 1941 року. А вранці наступного дня приголомшила звістка: війна!..
      Батька відразу мобілізували. Мати залишилася сама з чотирма дітьми.
Невдовзі гітлерівці вже хазяйнували у районному центрі та селах. За прикладом жителів північних районів області у Вікторовому виникла юнацька патріотична група, яку очолив 17-річний Олексій Палажченко. Та ні зброї, ні досвіду поки що не було й не відомо, як би склалась доля патріотів, коли б не зустріч з партизанами, що рухалися повз село. Юнаки влилися в партизанські лави…
       А в рідному селі настала важка пора німецької окупації. Довгий час день і ніч на сусідській лавочці сиділи поліцаї, гадали, що Олексій прийде з лісу додому, і вони його схоплять. Як тільки в село входили німці, мати ховала менших дітей у сусідів. Перевірялися перш за все партизанські сім'ї.
Скоро матір – Катерину Леонтіївну забрали в гестапо, яке знаходилося в селі Шалигино. Під час допиту Катерина Леонтіївна сказала, що у неї троє дітей, а не четверо. Її посадили у камеру смертників. І лише заступництво сільського старости зберегло життя матері юного партизана.
  А для юного Олексія Палажченка почалося бойове, сповнене тривог і ризику життя: безсонні ночі, виснажливі походи, розвідка сил ворога, вогняні сутички з ним. Загартовувався характер молодого бійця, він змужнів, подорослішав.
      Від Спадщанського лісу, через Білорусію, Північ України до Карпат пройшов з боями юний ковпаківець, не раз проливаючи кров за рідну Україну. Після тяжкого поранення влітку 1943 року довелося розпрощатися з партизанською сім'єю:на літаку Олексія відправили в московський шпиталь. Після лікування давали відпустку на два місяці, але приїхати додому він не міг, бо рідне село було ще під окупацією. Тоді Олексія Палажченка направили в діючу армію. І восени 1943 року він став бійцем-зенітником 1-го Українського фронту .
     У газетах друкує свої вірші командир Палажченко, а в боях виявляє виключну мужність, за що одержує високі нагороди: орден Вітчизняної війни, медалі «За відвагу», «За визволення Варшави», «За визволення Праги», «За взяття Відня», «За взяття Берліна» .
     Відгула війна, повернувся солдат додому працював кореспондентом Шалигинської районної газети. Але завжди мріяв стати вчителем. Тому  закінчив у 1949 році Глухівський педінститут. З 1950 по 1952 Палажченко працював учителем української мови і літератури в Уздицькій семирічці Глухівського району. Старожили села й випускники школи тих років тепло згадують вчителя Олексія Овсійовича Палажченка, його ласкаву посмішку, доброзичливість, любов до дітей, й те, як він прищеплював молоді кращі якості: патріотизм, працелюбність, повагу до старших.
    З 1952 року і по 1954 рік О. Палажченко перейшов на журналістську роботу - працював редактором Ямпільської районної газети «Шлях соціалізму», вивів її у число кращих на Сумщині. Про це не раз згадувалось на нарадах журналістів. У 1953 році був учасником першої післявоєнної наради молодих письменників.
    З 1954 по 1958 роки навчався в Києві на відділі журналістики у Вищій партійній школі при ЦК Компартії України. У той час Олексій Овсійович жив бурхливо: 6-8 годин лекцій, стільки ж – на підготовку до завтрашніх занять, якась година – на прогулянку із синами Володею та Женею, а решту доби, в основному пізньої ночі, займався творчістю.
     Навчання - позаду, з осені 1958 року О.Палажченко працював у Києві на посаді відповідального секретаря редакції журналу «Радуга». Саме ця посада давала йому можливість сповна віддатись творчій діяльності: з'явилось значно більше вільного часу, стало можливим спілкуватися з професійними літераторами, відвідувати їх виступи, отримувати від них консультації.
     У 1969 році на Сумщині започатковано премію на честь нашого земляка , партизана-ковпаківця Пилипа Рудя.
    Одним із перших лауреатів премії імені Пилипа Рудя з врученням диплома і грошової премії став Палажченко Олексій Овсійович – за збірку творів про Пилипа Рудя.
   Якось Олексій Овсійович сказав матері: «Мамо, якщо я ще поживу, то прославлю всіх партизан». Це він зробив у своїх творах – «Партизанський Данко», «Доблесна юність», «Батьки заповідали мужність», «Подвиг комісара».
     Очевидно, що не всі плани він міг здійснити. В березневий ранок (28 березня 1979 року) поета не стало.  Любив цвіт весни. Бажав його своїй землі, рідній Батьківщині, в найважчий час війни проголосивши:
Хай впадемо у бою нерівнім
За майбутнє без війни і зла,
Тільки ти цвіла б, як сад весінній,
Тільки б ти у радості жила.
      Похований О. О. Палажченко у місті Києві на Байковому кладовищі.
Письменник прожив недовге життя (лише 55 років), але залишив помітний слід в українській літературі героїчно-патріотичної тематики: він – справжній літописець партизанської слави нашого Сумського краю.
    Письменник неодноразово відвідував і Глухівську, і рідну бібліотеку в с. Вікторове, дарував свої книги з автографом.
   Учасники  розмовного клубу послухали спогади сестри  Марії Овсіївни Коваль (Палажченко), які переказала керівник клубу Ніна Шубнікова, переглянули книги О. Палажченка, почитали його вірші, які не втратили своєї актуальності і до цих пір.
    В 2008  Микола Єроха написав нарис про його життя «Поет і воїн» в своїй книзі «Сповідь по отчий край. 
    До речі – наша Глухівська бібліотека носить ім’я О. Палажченка, але чомусь на офіційному рівні це не затверджено, хоча видавництва надсилають нам свої каталоги з його іменем. 
   Наприкінці  учасники заходу із задоволенням  слухали музичні етюди у виконанні піаніста Володимиоа Боброва.
 
Тамара Привалова 


Поділитися в соціальних мережах:

Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини