Новина з категорії: Новини

Підсумки брифінгу, що до поточної ситуації в енергетичній сфері Сумщини

Підсумки брифінгу, що до  поточної ситуації в енергетичній сфері Сумщини

Ворог чинить енергетичний геноцид в Україні та на Сумщині, тож ми маємо подбати про власну енергетичну стійкість
Яка ситуація в енергетиці на Сумщині? Чому енергетики змушені встановлювати графіки відключень? Від чого це залежить? Чим відрізняються так звані ГАВ та ГПВ?
Відповіді на ці та інші запитання під час брифінгу дали заступник начальника Сумської ОВА Тарас САВЧЕНКО та голова Правління АТ «Сумиобленерго» Борис ПОПОВ
Як повідомили учасники брифінгу, протягом 2022–2023 років ворог переважно бив по системі розподілу електроенергії. Йому не вдалось її зруйнувати і в Україні, на щастя, не було довгострокових блекаутів, в тому числі – завдяки нашим енергетикам.
«З березня цього року ворог змінив тактику і почав бити, крім розподільчих систем, і по генерації. Сьогодні Україна втратила близько 9 ГВт генеруючих потужностей, – зазначив Тарас Савченко. – Крім того, Сумщина має додаткові ризики – це обстріли прикордоння. Лише за минулу добу було здійснено 36 обстрілів – близько 110 вибухів з різного виду озброєння. Внаслідок цих обстрілів зазнала руйнувань як житлова, так і енергетична інфраструктура. На жаль, це та реальність, з якою ми живемо останні роки і Сумщина, крім загальної ситуації в енергетиці, ще має справлятися з додатковими ризиками, які існують для прикордонних громад».
Перший заступник начальника Сумської ОВА подякував та енергетикам та газовикам, які справляються з додатковим навантаженням, характерними саме для прикордонної Сумщини.
Сьогодні, мабуть, найбільш обговорюваним питанням на Сумщині є графіки погодинних відключень. Учасники брифінгу наголошують, що ці графіки – вимушений крок енергетиків для врегулювання ситуації, що склалася через обстріли ворога.
«Наразі в енергетичній системі України суттєвий дефіцит потужностей. І застосуванням графіків погодинних відключень ми намагаємося стабілізувати енергосистему. Графіки погодинних відключень застосовуються у тих випадках, коли можна спрогнозувати брак потужностей в об’єднаній енергетичній системі України. Це також аварійний режим роботи енергетичної системи, але при ГПВ ми можемо повідомити населення про відключення та спрогнозувати його тривалість. Тому застосування ГПВ є вимушеним, але контрольованим кроком для того, щоб запобігти аварійним знеструмленням»,
– розповів Борис Попов.
Такі обмеження споживання застосовуються виключно для збереження сталої та надійної роботи енергосистеми, яка весь час працює в аварійному режимі. Графіки погодинних відключень, які розробило АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО», складені таким чином, щоб максимально збалансувати час і тривалість знеструмлень на території Сумщини для всіх споживачів».
З середини червня НЕК «Укренерго» доводять областям не ліміти, як це було раніше, а завдання на кожен наступний день – кількість одночасно введених черг ГПВ – одну, дві або три. І таким чином балансують систему – говорив Борис Попов. – Наразі такий підхід однаковий по всій Україні. Тобто кількість черг введених в області, така ж як і в Харківській, Полтавській та інших областях України».
Голова Правління АТ «Сумиобленерго» розповів, що вони отримують інформацію від НЕК «Укренерго» ввечері на режим роботи наступного дня. Але протягом дня цей режим може змінюватися. Як правило, в кращу сторону. Саме тому, й корегуються графіки протягом дня.
Зараз усі зміни кожен споживач може бачити у своєму особистому кабінеті E-SVITLO та на сайті АТ «Сумиобленерго» (у розділі Споживачам-Відключення). Також інформація оперативно оновлюється на офіційних ресурсах енергокомпанії – на сайті, сторінці в фейсбуці та в телеграм-каналі.
За його словами, є сподівання, що до осені ситуація дещо покращиться, тому що вийдуть з планового ремонту певні об’єкти критичної інфраструктури.
Також Борис Попов повідомив, що сьогодні Сумщина, як інші області України, готується до зими. Наразі ремонтуються об’єкти критичної інфраструктури, ремонтуються мережі. Але передбачити обстріли та атаки ворога не може ніхто.
Тарас Савченко під час брифінгу говорив про кілька інструментів, які наразі реалізуються в області в питанні енергетичної стійкості в опалювальний період.
Перше – це розподілена генерація. Прийняті рішення в цілому по державі і є відповідний регіональний план на Сумщині децентралізувати можливості для генерації електроенергії і тепла. Для цього застосовуються так звані когенераційні установки, які дозволяють генерувати електричну енергію з газу. Певна кількість таких установок є на Сумщині, а також ідуть перемовини з міжнародними партнерами та бізнесом, щоб такі установки встановлювались у регіоні.
«Говоримо ми сьогодні про розвиток сонячної енергетики з відповідними акумуляторами або блоками накопичення енергії. Також область працює над встановленням модульних котелень – твердопаливних або газових, які дозволяють мати альтернативне джерело теплової енергії для лікарень, шкіл та інших установ, які стають в такому випадку великими Пунктами незламності, – зазначив Тарас Савченко. – Над цими усіма питаннями ми працюємо з бізнесом, комунальними підприємствами, але також я звертаюсь до фізичних осіб, у кого є фінансова спроможність, хто думає про встановлення сонячних батарей, інших невеличких генеруючих потужностей. Зараз держава максимально спрощує доступ до кредитних ресурсів на ці проєкти. Тому я рекомендую жителям Сумщини подумати про свою енергонезалежність у зимовий період вже сьогодні. Крім того, закликаю економити електроенергію, особливо в часи пікових навантажень. Це має бути вже на рівні підсвідомості».
Підсумовуючи брифінг, Тарас Савченко закликав жителів Сумщини не піддаватися панічним настроям, а усвідомлювати, що зима буде нелегкою і до неї треба готуватися.
«Сьогодні сотні тисяч людей в Україні працюють, щоб був цілий набір інструментів протидії тому енергетичному геноциду цивільного населення, який ворог нам намагається нав’язати і через який вплинути на нашу державу. Тож колапсу в енергетиці не станеться. Але не правильно мріяти, що все буде як раніше. Війна триває, ворог підступний. Важко спрогнозувати, куди і коли вдарить агресор. Тому кожен має сьогодні подбати про енергетичну стійкість своїх помешкань».
 
Сумська ОВА

Приєднуйтесь до групи "Кур'єр + ТРК Глухів" на Facebook слідкуйте за оновленнями!

Поділитися в соціальних мережах:

Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини