Новина з категорії: Статті

Глухів знають у Європі, Америці, а також у Австралії

Минуло вже 12 років, як на Сумщині працює на громадських засадах єдиний на Лівобережній Україні єврейський музей – «Музей історії євреїв Глухівщини». Музей був створений подружжям Часницькими у 2003 році на базі громади «Хаверим» («Друзі»).

Музей відтворює історію більш як за сто років. Серед півтори тисячі експонатів є унікальні: сувої Тори 1870 року з Глухівської Хоральної золотоверхої синагоги та указка для її читання (1890 р), молитовник 1869 року, присвячений трагедії 9 Ава – руйнуванню Ієрусалимського храму, Махзор (молитовник) на Рош-а-Шана 1907 р. З березня 2015 року Музей став регіональним і показує історію громад Сум, Конотопа, Шостки, Кролевця, Бурині, Путивля, а також Миргорода.

Експозиція розповідає про внесок євреїв в історію. економіку, культуру, медицину, освіту, пресу, спорт. Показані імена всесвітньовідомих людей: художників Русакових і Савіних, письменників фантастів братів Стругацьких, а також М.Я.Воловика, засновника кібуца Кінерет у Ізраїлі Бенціона (Ісраелі) Чорноморського, письменника, педагога та цадика ХІХ ст. Л.Д.Цвейфеля, відомих в Ізраілі журналістів Брейгіна та А. Гельмана. У 2016 році Глухівщина, Україна і весь світ будуть відзначати 100-річчя від дня народження астрофізика найвідомішого у всьому світі нашого земляка – Йосипа Самуїловича Шкловського. Глухівський Національний педуніверситет ім. О.П.Довженка разом з Музеєм історії євреїв Глухівщини готується до Міжнародної науково-практичної конференції з цього ювілею, яка планується на жовтень місяць. Планується також випуск брошури, а у музеї буде відкрита спеціальна експозиція, присвячена славетному земляку.

В музеї відтворені міні експозиції відомих родин: Завельських, Янпольських, Двоскіних, Дубровських, жіночої та чоловічої гімназій. Поруч показан козацько-старшинський рід єврейського походження – Марковичів. 11 представників цього роду, особливо під час Гетьманщини, зробили достойний внесок у історію України. Один з них написав музичний твір «Єврейську елегію». Побачили гості велику експозицію, на якій показан внесок євреїв Сумщини у Перемогу під час Великої Вітчизняної війни. Серед них 8 Героїв Радянського Союзу: Каплунов А.Л. і Рогачевський Г.О. (м.Глухів), Волкова Н.Т. і Цитовський Ю.Г. (м.Конотоп), Т.Й.Маркус (Герой України) і К.С.Давиденко (Янпольський) (м. Ромни), Виноградов Г.А. (м. Кролевець), Герман І.М. (Лебединський район).

Серед 255 євреїв ковпаківців 35 чоловік воювали у Глухівському партизанському загоні на чолі з П.Л.Кульбакою. Загинули – Мудрик, Хейфіц, Хотимський, Терський. Остався живим з глухівчан тільки Й.Е.Давидов. П`ять Героїв Радянського Союзу звільняли Глухів: І.Д.Черняховський, Р.Ф.Лев, П.І.Товаровський, С.Б.Дрізовський, Л.М.Маргулян. Загинули у боях глухівчани по троє брати : Мурашковські та Поз, брати Ісаак і Ілля Раскіни. Полегли у Борку мирні мешканці: по 8 чоловік – Мисежнікових та Гуревичів, чотири сестри Воловик, відомий на всю Російську імперію фотомайстер І.Д.Любомирський з дружиною. Є у музеї і святі імена – це імена Праведників, які ризикуючи життям рятували євреїв. Це Праведники Світу: Гридіна Г.І., (Глухів), Гриценко Г. (Шостка), Тетера М. (Конотоп). Їх імена відзначені у Ієрусалимі у музеї Голокосту Яд Ва Шем.

Мені пощастило знайти 8 чоловік, яким Єврейська рада України (І.М.Левітас) присвоїла їм статус Праведників України. Це сім”я Осмачко, Г.Г.Терещенко, Конога, Заруба, Ілленко, Жигуліна. Музей вже став відомий за межами Європи. У ньому побували гості з 11 країн світу: Ізраіля, Польщі, Угорщини, Канади, Іспанії, Німеччини, Швеції, Росії. Америки, а гість з далекої Австралії навіть грав на гітарі. Ми дуже вдячні, що до нас завітали доктор історичних наук, професор КНУ ім.. Т.Г.Шевченко Г.Д. Казамерчук та д.т.н., професор Глухівського НПУ ім.. О.Довженко В.І.Абакумова та її колеги В.І.Белашов, Б.О.Грудинін, В.В.Заїка. Дуже сподобався музей керівникам Харьківського відділення «Джойнт» - М.Кациф та О.Хаєт, які допомагають нашій громаді, керівнику Сумського Б Ц «Хесед Хаїм» Є.Я. Шерстюк.

«Наконец -то сбылась моя мечта: мы побывали в вашем музее». Так написав у книзі відгуків голова Чернігівської єврейської громади Семен Бельман, побувавши у нашому місті.зі своїми підопічними. Вони в захваті були від експозиції музею та міста. Зустріли багато своїх друзів і знайомих, Глухівчанка Амігуд зі своєю донькою знайшли тут своїх родичів, розстріляних у Борку, а також фото батька, який навчався у школі № 3. Завітали до нас В.Максимченко з Ф,Білогуровим з с.Уланово, ветеран війни В.М.Шебанков, голова Глухівської Ради ветеранів війни О.Мельник, А.Голуб, призер чемпіонату Світу та Європи з легкої атлетики К.Шведова. Особливо були раді гостям з Слоута – членам клубу «Надія» та учням школи, а також гостям з Шостки (керівник Ю.Лушев), з шкіл № 2, 3, а також з Глухівського терцентра під керівництвом Л.В.Шишко.

Восени 2015 року у Глухові були проведені вибори місцевої влади. Вперше в історії міста був обраний мером колишній громадянин Франції нащадок з відомого роду Терещенків – Мішель Петрович Терещенко. До речі, наш музей знаходиться у колишньому приміщенні «Банк Терещенко». По завданню М.Терещенка у січні та лютому в нашому музеї побували київські журналісти та керівники з трьох організацій, (М.Шекель, О.Останіна, С.Чумаченко), які прийматимуть участь у проектах по відродженню історичного Глухова. Це дасть можливість зробити наше місто привабливим для туристів. Завітала до нас з синочком і кореспондент газети «Кур`єр» О.Ковальова.

16 лютого нашими гостями були голова міста з своїми помічниками. Керівник музею Михайло Часницький та голова общини Ігор Шишко ознайомили Мішеля Петровича з громадою, у тому числі з Борисом Давидовим, батько якого був головою міської ради перед війною та партизаном ковпаківцем, а також з Алою Коробчанською (Фещенко), яку разом з братом і сестрою під час війни спасла сім”я Олександри Осмачко.

Гості були дуже вражені глибиною показу історії євреїв Глухова та Сумщини та кількістю раритетних експонатів ХIХ – ХХ ст. З цікавістю прослухали єврейську веселу пісню, програну на довоєнному патіфоні. По закінченню екскурсії Михайло Часницький подарував Мішелю Терещенку свою книгу «Евреи. Глухов и Сумщина».

 Мішель Терещенко знайомиться з експозицією музею

 Автор вручає меру міста свою книгу

Ми з керівником нашої громади Ігорем Шишко робимо все для того, щоб . наше місто стало історико-культурним центром України. Дуже вдячні в цьому за допомогу керівнику міського краєзнавчого музею О.І.Афанасьєвій. Історія євреїв Глухівщини є невід`ємною частиною історії України і ми повинні підтримувати і зміцнювати цю єдність. Про Глухів, Сумщину і наш музей можна прочитати у Американських журналах «Форум» за 2012, 2014, 2015 роки, у довіднику «Памятники знаменитым евреям» (Франкфурт на Майне, 2008 г.), Еврейской военной энциклопедии. И.М.Левитас, 2015 г. Ми і надалі будемо зміцнювати імідж Глухова, Сумщини і України. Дякуємо всіх хто завітав до нас. Запрошуємо до нашого міста та музею.

З вдячністю, керівник музею Кавалер ордену «За заслуги» 3 ст. Член Національної спілки краєзнавців України М.Часницький

Поділитися в соціальних мережах:

Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини