Характерники
Хлопчик народився із зубами: повитухи заголосили, а мати знепритомніла. Дяк, що зайшов охрестити дитину, відмовився взяти її на руки! Перехрестив здалеку й утік. А той, хто всіх злякав, не заплакав. Він лежав на столі й бавився шматком пирога. А потім на очах у переляканих батьків з'їв його. За кілька років він навчиться зупиняти час, ловити кулі руками й робити безпомічним ворога самим поглядом. Він 12 разів обирався кошовим отаманом, тричі воскресав, виграв більше півсотні битв.Той сильно відрізнявся від інших козаків і зовнішнім виглядом, і способом мислення, і манерою висловлювання. Непереможного лицаря-характерника було вбито намоленою в сімох костьолах срібною кулею католицьким органістом Томашем. Коли воїна-характерника відспівували у церкві міста Корсуня, - від блискавки загорілася церква і разом з ним згоріли священики і багато людей.
Рисами характерника були наділені і наш земляк – останній кошовий Запорізької Січі Петро Калнишевський, і легендарний ватажок опришків Олекса Довбуш … Прикордоннна застава в селі Шалигіне носить ім’я Петра Калнишевського, а в с. Пустовійтівка та с. Недригайлів йому встановлено пам’ятники.
Характерників-козаків батьки виховували з дитинства, але не всі опановували високу науку. Крім вроджених здібностей, потрібно було досягти духовного очищення і гармонії тіла та духу. Сьогодні, як ніколи, потрібно зміцнювати фізичне і духовне здоров’я нації. Досвід підготовки воїнів Запорізької Січі може знадобитись нашій сучасній школі.
Микола ЗАХАРЧЕНКО, Микола ГУРЕЦЬ.
Поділитися в соціальних мережах:
Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter