Новость из категории: Статьи

Час визначальний

22 січня цього року України відзначила День Соборності.

Хоч Україна тривалий час не мала власної державності, перебуваючи у складі Російської та Австро-Угорської імперії і Польщі, та і в таких умовах український народ зберіг свою національно-культурну самобутність і духовність.

Минуло 99 років, а Україна, як і тоді, змушена змагатись за соборність, державність, права людини, за відродження культури і духовності …

На жаль, ми і досі не враховуємо уроків історії і робимо ті ж самі помилки, як і століття тому. Коли після більшовицького жовтневого перевороту в Росії Українська Центральна Рада призначає Симона Петлюру міністром військових справ, він, як і Михайло Грушевський, заперечував створення регулярної української армії, а перевагу надавав створенню народної міліції. Більше того, 16 січня 1918 року Центральна Рада видала закон, яким демобілізувала українську армію, щоб на її місті створити народну міліції. Через 2 тижні у бою під Крутами, захищаючи від російсько-більшовицьких військ Київ, загинуло до 250 непідготовлених юнаків-студентів …

Ще юнаки, ще майже діти,
А навкруги і смерть, і кров.
"На порох стерти, перебити!” —
Іде на Київ Муравйов.
Полків його не зупинити,
Та рано тішаться кати:
Коли стають до зброї діти,
Народ цей — не перемогти!

Ці рядки український поет Микола Луків присвятив подвигу української молоді – студентам і гімназистам – які прийняли нерівний бій з більшовицькою навалою біля станції Крути та поклали найдорожче на вівтар свободи – власні життя.

Такою була ціна помилки керівників Центральної Ради. Неврахування уроків історії призвело, по суті, до розстрілу наших добровольців під Іловайськом. Крім того, новостворений уряд УНР відсторонював від керівництва високопрофесійні військові кадри, серед них наш земляк - генерал-хорунжий УНР Олександр Греков, котрий пізніше допоміг уряду ЗУНР сформувати армію і в червні 1918 р. організувати оборону республіки від наступу поляків, а потім перейти в наступ …

Наступного року Україна відзначатиме сторіччя проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР; тоді реальне об’єднання двох держав відкладалось на більш пізній час. І на сьогодні соборність України під загрозою: нам конче необхідно відновити цілісність нашої держави, об’єднати суспільство на основі толерантності, свободи, демократії і культури.

До визначальної дати залишається 1 рік. Це не просто рік. Це визначальний час політичний, де переплітаються минуле, сучасне і майбутнє. Цінність часу надзвичайно висока. Доречно було б згадати слова одного з полководців: «Дорогі гроші, - дорожчі люди, а найдорожче – це час. Втратимо час – втратимо гроші і людей …».

Попереду важка робота. Потрібні осмислені і рішучі дії. Кожна година новітньої української історії на вагу золота!

Микола Гурець, Микола ЗахарченкоПоделиться в соцсетях:

Нашли ошибку в статье ? Выделите слово/несколько слов и нажмите Ctrl+Enter
загрузка...
Нет комментариев к этой новости. Оставьте комментарий первым

Похожие новости

Только зарегистрированные пользователи могут оставлять комментарии. Пожалуйста зарегистрируйтесь или войдите в ваш аккаунт.
Авторизация с помощью соцсетей:
Авторизация с помощью Facebook Авторизация с помощью Google
загрузка...