Культурне розмаїття Сіверського краю
Минулої п`ятниці, 8 червня, Національний заповідник «Глухів» та Центр пам’яткознавства НАН і Українського товариства охорони пам’яток історії і культури провели у нашому місті фестиваль етнокультури та народних промислів «СіверЕтноФест».
- За давніх часів процес її виготовлення, дійсно, був великою таємницею. Зараз це вже ніякий не секрет: беруть декілька пластин з різних сортів високоякісної сталі, декілька разів проковують – т. зв. ковальська зварка, і все.
Ножі на столі милують око шляхетним полиском і характерними розводами, зовні чимось схожими на муарову стрічку. Поряд – продукт нових технологій – т. зв. «ламінат», де поєднані вуглецева та нержавіюча сталі.
Милував око стенд з ляльками – мотанками. Його господиня Ольга ПЕТРУК розповіла, що займається їх творенням чотири роки. Техніку виготовлення освоїла десь за рік, а нині вже дає майстер – класи:
- Є ляльки які створюються швидко, а є – декілька місяців. Ось цю, наприклад, яка в майбутньому стане центром композиції «Сила роду мого», почала з невеличкого шматочка старовинного рушничка. Перетворила його на плахту, потім довго думала, міряла - переміряла, вишивала – і створила, врешті, таке диво, з символом Всесвіту у малесеньких рученьках.
Свій стенд зі зразками продукції з льону та конопель привіз і Лубінститут. Присутній на святі його керівник Ігор МАРИНЧЕНКО зазначив наступне:
- Дуже правильний і корисний захід. Він, серед іншого, має продемонструвати наші виробничі спроможності, на що ми здатні, щоб регіональні виробники могли контактувати один з одним, створювати якісь спільні проекти. Задумка дуже добра, а щодо цього фестивалю у мене одне-єдине зауваження: треба було дати гучнішу рекламу. В усьому іншому бачу суцільний великий плюс. Сподіваюсь,етнофестиваль стане традиційним.
Останнє побажання авторові довелося вислуховувати декілька разів: й у виступах, і приватних розмовах, зокрема, з колишнім керівником НЗ Сергієм СЛЄСАРЄВИМ, відомою волонтеркою, очільницею глухівського відділення «Турботи про літніх в Україні» Тамарою ОЛЕКСАНДРЕНКО, депутатом міської ради Ольгою ІЛЛІНОЮ. Всі вони, так само як і присутні на святі секретар Глухівської міської ради Олена ДЕМІШЕВА та керуюча справами міськвиконкому Олена ГАВРИЛЬЧЕНКО, керівник апарату Глухівської РДА Олена ХАРЧЕНКО відзначали дуже вдалий вибір місця, прекрасну організацію заходу, віддали належне ініціативності, працьовитості, креативності колективу заповідника та його генерального директора Ірини МОШИК.
А тепер, мабуть, варто згадати творчі колективи, що взяли участь у фестивалі: фольклорно-етнографічний гурт «Оберіг» Слоутського будинку культури, народний аматорський фольклорний колектив «Вербиченька» Обложківського будинку культури, фольклорний колектив «Вербиченька» Чернєвського сільського клубу, ансамбль «Folk-світлиця» Молодіжного центру Глухівського національного педагогічного університету ім. Олександра Довженка, фольклорний колектив Семенівського сільського клубу, народний аматорський фольклорний колектив «Червона калина» Некрасівського сільського будинку культури, а також методиста Ніжинського районного будинку культури Людмилу ХЛІБ.
P. S.
Як повідомив начальник відділу економічного аналізу та прогнозування міськради Анатолій АХМЕДЗЯНОВ, глухівська влада встановила контакт з низкою виробничих колективів, які представили свою продукцію на фестивалі, і вивчає можливості подальшого ділового співробітництва з ними.
Андрій КОВАЛЕНКО