Обласний інфекціоніст Ірина Троцька відвідала Глухів
Четвер 5 грудня знаменувався для медичних працівників глухівської ЦРЛ важливою подією у професійному житті: до них завітала Ірина Троцька, перша особа у сфері інфектології Сумської області. Лікар виступила зі своєї лекцією в актовій залі районної медичної установи. «Я дуже люблю приїжджати до вас, у гостинний Глухів!», - ці слова разом з привітанням прозвучали з вуст Ірини Олександрівни. А після цього жінка процитувала епіграф Олександра Довженка: «Народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців».
Ірина Троцька відмітила, що основним захистом від дифтерії є щеплення. На даний час у Сумській області вакциновано 80% серед дітей та 72- дорослих. А треба мати 95%. Та якщо дифтерії можна уникнути (ану ж мине), то грип – дуже поширене явище. Від нього вберегтися теж можливо лише щепленням. Поки що захворюваність – на сезонному рівні. А що буде наступного року – важко уявити, адже наступають нові різновиди грипу. Тож, не нехтуйте своїм здоров'ям, мерщій до поліклініки!
Кореспонденти газети «Кур'єр» поспілкувалися з Іриною Олександрівною та поставила їй кілька питань. З відповідей стало відомо, що Глухів знаходиться на високому рівні по діагностуванню інфекційних хвороб, що говорить про професіоналізм місцевих лікарів. Профілактика захворювань – теж заслуговує на похвалу. Так, з 16 інфекційних спалахів у 2019 році – жодного у Глухові!
Довідка: Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передавання, що характеризується місцевим фібринозним запаленням (переважно слизових оболонок ротоглотки) та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем, нирок.
Дифтерія передається найчастіше повітряно-крапельним шляхом, факторами передавання також можуть бути предмети побуту (посуд, іграшки). Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, який блокує синтез білка в клітинах, у результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям. Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання. Прояви:
• біль у горлі;
• підвищена температура, лихоманка;
• набряк слизової оболонки ротоглотки;
• наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу;
• набряк шиї;
• збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.
Дифтерійний токсин також може потрапити у кров. До дії токсину чутливі майже всі органи, але найбільш вразливими є серце, нирки, наднирники, нервова система. Унаслідок дії токсину порушується синтез білка клітинами, що призводить до гибелі клітини.
Ускладнення від дифтерії можуть включати:
• блокування дихальних шляхів;
• інфекційно-токсичний шок;
• пошкодження серцевого м’яза (міокардит);
• ураження нервової системи;
• нефрозонефрит;
• легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).
Лікування дифтерії
Усі хворі на дифтерію, незалежно від її клінічної форми і ступеня тяжкості, підлягають невідкладній обов’язковій госпіталізації до інфекційного стаціонару. Головним у лікуванні всіх форм дифтерії (крім бактеріоносійства) є введення антитоксичної протидифтерійної сироватки (ПДС), яка пригнічує дифтерійний токсин у крові.
Профілактика дифтерії
Запобігати розвитку небезпечних ускладнень можна завдяки вакцинації дітей, згідно з Календарем профілактичних щеплень, і ревакцинація дорослих кожні 10 років.
Захворюваність на дифтерію в Україні у 2010–2019 роках
Протягом останніх дев’яти років в Україні щорічно реєстрували поодинокі випадки дифтерії (за винятком 2017 р.). У 2010–2018 рр. загалом зареєстровано 56 хворих на дифтерію, з них 12 дітей та 44 дорослих. Летальних випадків не зафіксовано.
У 2019 р., станом на 29 жовтня, зареєстровано 20 випадків дифтерії, зокрема п’ять підтверджених лабораторно: по одному випадку у мешканців Луганської, Хмельницької, Тернопільської, Закарпатської областей та м. Київ.
Крім того, у 2019 р. зареєстровано десять можливих випадків дифтерії. Діагноз «дифтерія» було відхилено у зв’язку з негативними результатами лабораторних досліджень на наявність збудника дифтерії.
Підготувала Оксана Ковальова, за інформацією Глухівської ЦРЛ