Новина з категорії: Статті

Сьогодні виповнюється 100 років Івану Кожедубу - нашому земляку, тричі Герою СРСР, маршалу авіації

До 100-річчя від дня народження нашого земляка Управління культури Сумської обласної державної адміністрації вшанувало Івана Кожедуба за визні досягнення та привітало з Днем народження.

"Сьогодні для кожного з нас життєвий і бойовий досвід Івана Микитовича, його відношення до льотної справи, любов до рідної землі – це приклад бездоганного виконання службового обов’язку, чесного служіння Батьківщині та своєму народу.
Пишаймося славетним земляком!"

Фахівці Сумської обласної бібліотеки для дітей підготували відеоролик «Повітряний ас» та організували книжкову виставку «Підкорювач неба», на якій представлено документи, що розповідають про бойові подвиги І.М. Кожедуба, його повоєнне життя.

Іва́н Мики́тович Кожеду́б народився 8 червня 1920 року, с. Ображіївка, Глухівського повіту, Чернігівської губернії (УНР) в сім'ї церковного старости. Зрозуміло, що в роки СРСР цю подробицю в біографії Героя не згадували.

Закінчивши в рідному селі семирічну школу, Іван Кожедуб вступив у 1934 році до школи робітничої молоді в Шостці. Восени 1936 року розпочав навчання в Шосткинському хіміко-технологічному технікумі й одночасно в місцевому аероклубі. У Червоній Армії служив з 1940 року. Закінчив Чугуївську військову авіаційну школу льотчиків. Далі служив у ній інструктором. Після початку війни з Німеччиною разом із авіашколою евакуйований до Казахської РСР. Після численних рапортів (15) із проханням відправити на фронт − його бажання було задоволено.

На фронті з березня 1943 року, коли в складі дивізії прибув на Воронезький фронт. Учасник Курської битви, битви за Дніпро, Нижньодніпровської, Корсунь-Шевченківської та Умансько-Ботошанської наступальних операцій, повітряних боїв на ближніх підступах до Румунії в травні-червні 1944 року, Білоруської, Прибалтійської, Вісло-Одерської, Східно-Померанської, Берлінської наступальних операцій.

Свій перший бойовий виліт зробив 26 березня 1943 року, але невдало: його винищувач Ла-5 зазнав пошкодження в бою, а під час повернення ще й був обстріляний радянською зенітною артилерією. Із великими труднощами Кожедуб довів літак до аеродрому і зробив посадку. Місяць літав на старих машинах, поки не отримав новий Ла-5.

Бойовий рахунок молодший лейтенант Кожедуб відкрив 6 липня 1943 року під час битви на Курській дузі, збивши бомбардувальник Ju 87. До кінця війни він здійснив 330 бойових вильотів, у 120 повітряних боях збив 64 літаки противника . Свій останній бій, в якому він збив 2 FW-190, провів у небі Берліна 17 квітня 1945 року.

За всю війну жодного разу не був збитий. Вважається найкращим асом авіації союзників. Так, кращий британський ас Мармедюк Петтл мав 50 повітряних перемог, американець Річард Бонг – 40, француз П’єр Клостерманн – 33, канадець Джордж Бьорлінг – 31, поляк Станіслав Скальський – 18. І. М. Кожедуб став тричі Героєм Радянського Союзу (4 лютого 1944 року, 19 серпня 1944 року, 18 серпня 1945 року). Крім нього, тричі цієї нагороди удостоїлися лише О. І. Покришкін і С. М. Будьонний, а чотири рази – Г. К. Жуков і Л. І. Брежнєв.

Після війни працював на відповідальних посадах у військово-повітряних силах, у 1950 – 1953 роках командував авіадивізією, що воювала в Північній Кореї. Командування заборонило Кожедубу здійснювати бойові вильоти. На посаді командира дивізії він перебував до 14 лютого 1955 року, коли був направлений на авіаційний факультет академії.

У 1956 році Іван Кожедуб закінчив Військову академію Генерального штабу. Із 1964 року – 1-й заступник командуючого авіацією Московського військового округу, з 1971 року працював у центральному апараті військово-повітряних сил у групі генеральних інспекторів міністерства оборони СРСР. У 1985 році йому присвоїли звання маршал авіації.

Підготував: Микола Захарченко



Поділитися в соціальних мережах:

Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини