Зірковий представник великого роду. ( До 135-річчя з дня народження М.І. Терещенка).
Важко перецінити внесок родини Терещенків у розвиток нашого міста. Не можна не погодитися з думкою, що саме завдяки їхній активній громадянській позиції, доброчинним справам, фінансовій підтримці багатьох проектів Глухів не тільки зміг відродитись після пожежі 1784 року, та втрати статусу столиці, а й став починаючи з середини XIX століття процвітаючим містом, осередком культури, одним із значних економічних центрів регіону.У березні-травні 1917 року він - міністр фінансів, у травні-жовтні 1917 року - міністр закордонних справ у Тимчасовому уряді Росії. Це був, очевидно, єдиний з його проектів, що закінчився повним банкрутством. Після жовтневого перевороту на нього чекало ув’язнення і сирий бастіон Петропавлівської фортеці. Більше 100 діб поневірянь і постійної загрози смерті…Звільнитися вдалося завдяки наполегливим зусиллям близьких родичів (в першу чергу матері) та впливових міжнародних політичних діячів, заплативши чималий викуп (частіше за все називається сума в 100 тис. карбованців) і при досить загадкових обставинах. Політикою Михайло Іванович більше ніколи не займався.
Від колишніх статків, що оцінювалися приблизно в 70 млн. карбованців, після звільнення залишилися тільки борги та фінансові зобов’язання. Троюрідний брат Михайла Івановича – Андрій Муравйов-Апостол під час одного з приїздів до Києва у 1992 році розповідав: «Я помню Михаила Ивановича после того, как он покинул Родину. Он пришёл к нам без копейки в кармане, так сказать, в чём стоял. Но уже через несколько лет имел солидное состояние. Талантливый был человек».
Народившись казково багатим Михайло Іванович в 31 рік втратив усе, але зумів піднятися і знову зробити собі ім’я. В еміграції М.І. Терещенко був співвласником декількох фінансових компаній і банків у Франції і на Мадагаскарі. Працював у компанії «Мадал» у Мозамбіку і продовжував родинні традиції благодійності.
Помер відомий у всьому світі українець - підприємець і меценат - Михайло Іванович Терещенко 1 квітня 1956 року в Монте-Карло. Некролог на його смерть був складений власноручно одним із світових фінансових магнатів Робертом Генрі Брандом директором банку «Брати Лазард», фірми «Ллойдз» і ще кількох дрібніших банків і страхових компаній.
А в 1984 році на аукціоні «Крісті» в Женеві було інкогніто продано за 11 млн. швейцарських франків третій в світі за розміром діамант, який ще у 1913 був придбаний і огранений на замовлення Михайла Івановича і який з 1984 року, на його честь, носить назву «Терещенко».
Глухівський Краєзнавчий Музей
Ю. Голоб
Поділитися в соціальних мережах:
Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter