До відома Глухівчан: вступили правила оформлення житлових субсидій - хто залишиться без допомоги
В Україні почали діяти нові правила оформлення житлових субсидій. Наприклад, якщо у вас в родині є два стареньких авто, довелося витратити гроші на ремонт будинку чи в банку відкрито депозит — на допомогу держави можна не розраховувати.
Хто може претендувати на субсидію
Право на отримання субсидії мають домогосподарства, чиї витрати на оплату житлово-комунальних послуг перевищують 15% щомісячного сукупного доходу. Наприклад, в квартирі проживає молода сім'я, яка в середньому за місяць отримує 10 тис грн. 15% від цієї суми становить 1500 грн, а за послуги платять 2,1 тис. грн. Отже, держава їм має компенсувати 600 грн.
Або інша досі поширена зараз ситуація: доходи сім'ї різко скоротилися у період локдауну. На цей час можна скористатися державною допомогою: субсидії призначаються два рази на рік: в опалювальний сезон — з 1 жовтня по 1 квітня і на літній сезон — з 1 травня по 30 вересня.
Кому і коли потрібно подавати документи на перерахунок субсидій
За новими правилами більшості домогосподарств, які одержували субсидію в опалювальному сезоні 2020−2021, не потрібно подавати заявку на її переоформлення. Рішення про перепризначення їм допомоги управління соціального захисту будуть приймати автоматично. За підрахунками Мінсоцполітики, в такому режимі отримають субсидії на наступний опалювальний сезон понад 2,5 млн домогосподарств. Проте, 460 тисячам таки доведеться поновити документи.
Подавати нові заяву і декларацію про доходи та витрати сім'ї доведеться тим, кому житлова субсидія:
- надавалася у безготівковій формі (потрібно надати дані для виплати готівкою);
- була призначена за фактичним місцем проживання, тобто на орендоване житло. Таким громадянам потрібно підтвердити місце фактичного проживання;
- була призначена без врахування окремих членів домогосподарства, які прописані у квартирі, але не проживають там. Треба подати свіжі дані, що такі особи надалі не проживають за місцем реєстрації.
Цим категоріям субсидіантів органи соціального захисту мають попередньо повідомити про необхідність повторного подання документів.
Термін подання документів продовжено до жовтня. Тобто, навіть якщо людина подасть заяву у вересні, субсидію їй все одно призначать з травня цього року й автоматично перерахують на опалювальний період.
Як виплачуватимуть субсидії
Дотепер житлова субсидія надавалася:
- готівкою — так держдопомогу отримувало майже 95% субсидіантів,
- у безготівковій формі — 160 тис. або 5% домогосподарств кошти поверталися на банківські картки.
З 1 травня усі одержуватимуть соцдопомогу виключно готівкою. Отримувач субсидії самостійно повинен сплачувати комунальні послуги, а призначену компенсацію йому повертатимуть «живими» грошима.
Кому відмовлять у субсидії
Сукупний дохід — не єдиний орієнтир, за яким приймається рішення про надання житлових субсидій. Мета держави — допомогти сплачувати за комуналку тим, хто дійсно не може самостійно розраховуватися за послуги ЖКГ.
Наприклад, держава вважає, що за наявності ліквідного майна, наприклад, машини чи нерухомості великої площі, людина здатна платити за комуналку самостійно.
Також держава не допомагає боржникам. Так, виплати домогосподарству не призначать, якщо:
- площа житла становить більше 130 кв м для квартири і понад 230 кв м для будинку;
- є у власності транспортний засіб «віком» до п’яти років (крім транспортних засобів, одержаних на пільгових умовах);
- є заборгованість з оплати комунальних послуг та сплати аліментів у понад 3 місяці;
- домогосподарство або будь-хто із його членів за рік перед зверненням по субсидію витратили понад 50 тис. грн на купівлю землі, нерухомості, транспортних засобів, будматеріалів або послуг;
- родина не повернула надмірно виплачену суму житлової субсидії за попередні періоди.
Цьогоріч уряд доповнив перелік критеріїв, за яким можуть відмовити в призначенні державної допомоги. Тепер відмовляти у житловій субсидії будуть, якщо будь-хто із складу домогосподарства був помічений у таких операціях:
- На дату призначення житлової субсидії має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти понад 100 тис. грн.
- Якщо у власності 2 і більше квартир в одному місті. При цьому при призначенні субсидій не враховуються житлові приміщення, які перебувають у спільній власності або розташовані у сільській місцевості й отримані як спадщина.
- Має два і більше автомобіля, з дати випуску яких минуло менше 15 років.
- Протягом року перед зверненням за субсидією купив земельну ділянку, квартиру (будинок), інше нерухоме майно, транспортний засіб (механізм), цінні папери та інші фінансові інструменти, віртуальні активи, будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку на суму, яка на дату операції перевищувала 50 тис. грн.
- Протягом року перед зверненням по субсидію чи її «автоматичним» призначенням здійснив операції з купівлі іноземної валюти, а також банківських металів на суму, що перевищує 50 тисяч гривень.
- Якщо потенційний одержувач субсидії не має доходів і при цьому ніде не вчиться, не працює і не має статусу безробітного.
- Субсидію не отримають українці, які перебували за кордоном безперервно понад 60 днів. При цьому до 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується відповідними документами.
Як оформити
Для призначення субсидії потрібно подати заяву відповідної форми і декларацію. Також в окремих випадках можуть знадобитися:
- довідки про доходи — якщо в декларації зазначено доходи, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді, фондах соціального страхування тощо;
- договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).
Звернутися за оформленням субсидії можна безпосередньо до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, а також до уповноважених посадових осіб виконкому місцевої ради територіальної громади та у ЦНАПи.
Заповнені бланки можна надіслати поштою на адресу органу соціального захисту населення або ж заповнити їх в електронному вигляді і надіслати через електронний сервіс, який розміщено на офіційному вебсайті Мінсоцполітики у розділі «Е-сервіси» — «Житлові субсидії».
Щоб дізнатися, чи призначено вам субсидію і в якому розмірі, тепер не потрібно телефонувати чи оббивати пороги управління соціального захисту населення. Цю інформацію можна дізнатися онлайн — на сайті «Єдиного державного реєстру одержувачів субсидій». Для цього треба ввести свою поштову адресу.
Субсидії призначатимуть не всім, але швидше
Ще одним нововведенням є скасування комісій, які вирішували питання призначення субсидій в окремих випадках. Відтепер цим опікуватимуться безпосередньо органи соціального захисту населення на підставі поданих документів.
У Мінсоцполітики запевняють, що це дає зменшення бюрократичності процедури і завдяки цьому термін призначення субсидії скорочується. У комісій це займало до 30 днів. Тепер процедура відбуватиметься у 10-денний термін.
Джерело: Мінфін