Новина з категорії: Новини з відео / Культура

Як студенти та науковці досліджують Єврейське кладовище у Глухові + відео

Як студенти та науковці досліджують Єврейське кладовище у Глухові + відео

Викладачі та студенти Глухівського національного педагогічного університету досліджують Єврейське кладовище Глухова в рамках україно-ізраїльського наукового проєкту. Більше про їхню роботу дізнавалося Суспільне. За словами завідувача кафедри історії, правознавства та методики навчання Андрія Гриценка, саме в їх місті знаходиться єдине на сході України старовинне єврейське кладовище. "Воно вважається одним з найдавніших, за різними даними, йому щонайменше 300 років. Тут знаходиться майже 1 100 пам’ятників: перш за все це сучасні, але найбільше XIX століття, є й набагато давніші. Поряд тут похований і сам Цвейхель — відомий єврейський письменник, який тут доживав свій вік і був похований в 1888 році”, - пояснює Андрій Гриценко. Дослідники відновлюють стерті часом написи на надгробках та розшукують зниклі та маловідомі поховання, додає науковець.

Як студенти та науковці досліджують Єврейське кладовище у Глухові + відео

"Ми намагаємося ідентифікувати інформацію, яка написана на надгробках і фактично вже втрачена. За допомогою різних технологій нам це вдається. Але ще приємніше, коли вдається з-під землі дістати надгробки з каменю-пісковика, які фактично вважалися втраченими і таких ми знайшли вже близько десяти. Зокрема серед таких віднайдених і невідомих до цього поховання загиблих юнаків від кривавої різанини більшовиків, яку вони здійснили 22-23 лютого 1918 року в Глухові. А ще в жіночому ряді ми віднайшли могили дівчат та жінок, похованих в 1910-1920-х роках. Зокрема, одна з них є праправнучкою одного з польських королів”, — сказав історик.
Досліджувати кладовище непросто, адже воно зазнало великих руйнувань за часів радянської влади, зазначає Андрій Гриценко. Окремі нагробки були вкрадені на будматеріали, а частину поховань засипали землею. "Більшовики за три дні у лютому 1918 року стратили, за різними даними, щонайменше декілька сотень, а можливо й навіть до півтисячі євреїв — жителів Глухова, перш за все, молоді. Очевидно, що в цей час їхніх кривавих розправ й пізніше, коли радянська влада негативно ставилася до збереження історії, багато було зруйновано, розбито, прикопано й навіть забрано цих каменів-пісковиків для будівельних цілей”, — пояснив Андрій Гриценко.
 

Як студенти та науковці досліджують Єврейське кладовище у Глухові + відео

Пошкоджене кладовище і під час російсько-української війни. У День пам'яті та примирення 8 травня 2022 року російські військові випустили по пам’ятці історії ракету з гвинтокрила. "Невипадково стався "приліт” по цьому кладовищу, епіцентр вибуху прийшовся на суміжну територію, що привело до значних руйнувань – горіла трава й падали дерева. Але ця трава, згорівши, не пошкодила жодного пам'ятника”, — сказав науковець.
Студент університету Віталій теж бере участь у дослідженні кладовища. Хлопець розповідає, що за допомогою крейди та маркера вдається встановлювати імена людей, що були тут поховані.

 

 

"Вже приблизно тиждень ми приїжджаємо сюди та відновлюємо пам'ятники. Я відновлюю записи, що тут написані, завдяки чому ми зможемо їх прочитати й дізнатися, хто саме тут похований. Ми вже відновили понад 10 надгробків та змогли дізнатися, яка саме людина тут похована”, — сказав Віталій.
 

 


Поділитися в соціальних мережах:

Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини