Новина з категорії: Інформація

Про особливості та тенденції деклараційної кампанії

Днями у Глухівській ОДПІ було проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія»  на тему «Про особливості та тенденції деклараційної кампанії». Пропонуємо вашій увазі найбільш популярні питання. Відповідає на запитання начальник управління доходів  і зборів з фізичних осіб Глухівської ОДПІ Лариса Демченко.

Про особливості та тенденції деклараційної кампанії

- Чи має кампанія декларування у 2016 році має свої відмінності від попередніх років. У чому вони полягають?
Справді, цьогорічна кампанія декларування доходів відрізняється від попередніх і пов’язане це ось з чим. У зв’язку з набранням чинності з 01.01.2015 норми Закону України від 28 грудня 2014 року № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» щодо поширення на фізичних осіб порядку оподаткування доходів військовим збором, за результатами 2015 року фізичні особи визначають податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору. З цією метою з 1 січня 2016 року введено в дію нову декларацію, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 за № 859.

- Що саме передбачає нова форма декларації?
Нова декларація передбачає визначення категорії, до якої відноситься платник податків: громадянин; особа, яка проводить незалежну професійну діяльність; підприємець (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування).
Відповідно до цього і різні терміни подання декларації. Так, декларація про майновий стан і доходи подається платниками податку на доходи фізичних осіб-підприємцями впродовж 40 днів, наступних за звітним роком, тобто до 9 лютого включно.
Декларація про майновий стан і доходи громадянами, які зобов’язані задекларувати свої доходи  згідно з вимогами податкового законодавства, а також особами, які займаються незалежною професійною діяльністю – подається у термін до 1 травня.
Крім того, фізичні особи, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, подають податкову декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують від'їзду.

- Хто з громадян має обов’язок подати декларацію?
У 2016 році обов’язково треба подати декларацію тим громадянам, які отримували протягом 2015 року доходи не від податкових агентів (тобто від нерезидента чи фізичної особи, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність), іноземні доходи, доходи від здійснення операцій з інвестиційними активами (продаж цінних паперів, корпоративних прав та інше), від надання майна в оренду фізичним особам, доходи у вигляді виграшів у гральних закладах, спадщини чи подарунків, інші доходи, які не були оподатковані протягом року за місцем виплати доходу, але не є звільненими від оподаткування, та при виїзді платника податків-резидента за кордон на постійне місце проживання.
Податкову декларацію мають подати й ті громадяни, дохід яких у 2015 році оподатковувався за ставками 15 чи 20% та виплачувався двома або більше податковими агентами, і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2015 року, а це – 146160 гривень.
За результатами поданої податкової звітності фізична особа самостійно визначає суму податкового зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору і повинна сплатити її до 1 серпня 2016 року.

- Чи є випадки, коли декларацію про доходи можна не подавати?
Так, є. Податкову декларацію не потрібно подавати, якщо платник отримував доходи:
- від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- виключно від одного податкового агента незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу;
- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок;
- у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок;
- від двох і більше податкових агентів, при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) такими податковими агентами не перевищує ста двадцяти розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (тобто 146 160 гривень).

- Які з додатків до декларації про доходи і в яких випадках заповнюються і подаються?
Насамперед хочу зауважити, що зразки заповнення декларації розміщено і в Центрах обслуговування платників при кожній податковій інспекції, і на веб-порталі ДФС України. Також можна проконсультуватися і в телефонному режимі.
А щодо додатків, то їх кількість до нової декларації зменшено з семи до чотирьох. Додатки заповнюються лише при отриманні доходів, які передбачають особливий розрахунок оподатковуваного доходу:
а) при отриманні доходів від двох та більше податкових агентів, згідно з п.п. "є" п. 176.1 ст. 176 розділу IV ПКУ (додаток Ф1);
б) по операціях з інвестиційними активами (додаток Ф2);
в) при отриманні іноземних доходів (додаток Ф3);
г)з доходів, отриманих самозайнятою особою (фізичною особою – підприємцем та особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність) (додаток Ф4).
Сума податку на доходи фізичних осіб, на яку зменшуються податкові зобов'язання у зв'язку з використанням права на податкову знижку, розраховується безпосередньо в розділі ІІІ нової декларації без заповнення додатка. При цьому не потребує зазначення реквізитів документів, які підтверджують понесені витрати, а вказуються лише категорії понесених витрат та загальна сума фактично здійснених протягом звітного податкового року витрат (рядок 13 та 14 розділу ІІІ декларації).

- Роз’ясніть, будь ласка, детальніше, що таке податкова знижка і хто з громадян має право нею скористатися?
Податкова знижка - це документально підтверджена сума витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів, робіт чи послуг у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у відповідних випадках. До складу податкової знижки включаються фактично понесені витрати, підтверджені платником податку документально, а саме: фіскальним або товарним чеком, касовим ордером, іншими розрахунковими документами або договором, які ідентифікують продавця товарів, робіт чи послуг та визначають суму таких витрат і строк їх продажу. Сюди відносяться пожертви та благодійні внески неприбутковим організаціям; кошти, сплачені на користь навчальних закладів; витрати на оплату допоміжних репродуктивних технологій та на оплату державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини; суми витрат на сплату страхових внесків за договорами довгострокового страхування життя та проценти, сплачені за іпотечним кредитом; витрати, пов’язані з переобладнанням транспортного засобу, а також витрати на сплату видатків на будівництво чи придбання доступного житла.

- Якщо громадянин має намір скористатися податковою знижкою, то коли він має подати декларацію?
У 2016 році платники податку на доходи фізичних осіб, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2015 року, податкову декларацію можуть подати упродовж усього року.
Слід зазначити, у разі якщо платник податку до кінця 2016 року не скористається правом на нарахування податкової знижки за наслідками 2015 року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

- Хто з громадян має право на податкову знижку?
Відповідно до положень Податкового кодексу на нарахування податкової знижки є певні обмеження. Так, вона може бути надана виключно громадянину України, який має реєстраційний номер облікової картки платника податків, а також тим громадянам, які через свої релігійні переконання відмовились від присвоєння цього номеру та офіційно повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті.

- Чи потрібно людям представляти оригінали документів, які підтверджують такі витрати?
Оригінали документів, які підтверджують витрати, що включаються до податкової знижки, органу ДФС не надсилаються, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Податковим кодексом. Однак для прискорення проведення органом ДФС розрахунку сум, які підлягають поверненню з бюджету, та за¬безпечення правильності визначення зазначених сум, фізичній особі варто разом з податковою декларацією подати також копії відповідних платіжних та розрахункових документів, що засвідчують фактично понесені нею протягом 2015 року витра¬ти.

- Декларування доходів - це добровільна справа?

Звичайно. Законодавство України передбачає добровільне виконання громадянами свого конституційного обов’язку. Коли всі, хто повинен сплачувати податки, будуть їх сплачувати, економіка зростатиме. Це й буде запорукою покращення добробуту громадян. Однак у разі, коли громадянин отримав доходи та приховав їх – в такому випадку передбачена відповідальність.

 - Скільки громадян - платників Глухівської ОДПІ задекларували доходи минулоріч?
У 2015 році  518 громадян, які зобов’язані були подати декларації,  задекларували доходи, отримані у 2014 році, та самостійно нарахували і сплатили  1383,7 тис. грн  податкових зобов’язань.
335 громадянам, які подали декларації та використали свої право на податкову знижку, повернуто понад  354,2 тис. грн податку.

- Податок на доходи фізичних осіб – основне джерело надходжень до місцевих бюджетів. Скільки податку надійшло в минулому році?
В 2015 році до місцевих бюджетів надійшло 86,7 млн. грн податку на доходи фізичних осіб,  додатково отримано 6,3 млн. гривень.

Поділитися в соціальних мережах:

Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини