Людина і природа - історії з мисливського будиночка
Скромний мисливський будиночок березівського мисливського товариства – звичайний сільський зруб, знаходиться на краю місцевого урочища Рудський Яр.
З одного боку до нього підходить дужий сосняк, з іншого - рукотворний березовий гайок, у повній гармонії з усім сущим, навіть назвою самого села. Ця гармонія розкривається поволі. Її відчуття немов всотується у свідомість, з ближчим ознайомленням.
- Збираємось тут на зимове полювання, кидаємо оберемок-другий, і - тепло аж до вечора.
Поволі очі, призвичаївшись до не надто яскравого освітлення, починають вивчати оточуючий інтенр`єр: фото, трофеї, опудала птахів, звірів, риб на стінах: ось тобі фазан, ось – розкішна лісова куниця, а трохи вліво роззявила пащу величезна щука. Фауністичне різноманіття представлене не лише місцевими різновидами: поряд з рогами лосів - аналогічне «вбрання» північного оленя та сайгака:
- Наші хлопці й гості полюють не лише в околишніх лісах. Дарують трофеї – як то кажуть, від душі. І самі гості різні бувають. Ось, наприклад, занесло сюди на початку дев’яностих німця з Гамбурга, який їхав відвідати могилу діда, котрий загинув під Сталінградом. Війна – діло давно минулих днів; ми вже далекі від тієї ворожнечі, навпаки – відчуваємо симпатію, допомагаємо у скрутну хвилину. У німця тоді розрядився акумулятор, поратися з ним довелося довго, тож посиділи, поспілкувалися: він нас пригостив пивом, ми горілчаним настоєм чаги – два дні бідолаха відходив.
А ось інша – чи не найцінніша, на думку господаря, реліквія: фото глухівського мисливського товариства 1927 року. Кремезні хлопці і дядьки, спокійні обличчя; ніхто з них не відає, що незабаром наступлять лихі часи: індустріалізація, розкуркулення. Полювання на пернату дичину тоді, як на наші часи, в околишніх угіддях було просто розкішним: тетері, глушці, дрохви, не кажучи вже про болотну дичину. Знаю не з переказів – читав детальні звіти про тодішнє полювання. Коли вже згадали, то напередодні нового мисливського сезону запитав В`ячеслава Степановича, що воно вимальовується цього року:
- Та не надто втішно. Наші болітця, надто на Берегах, добряче всохли; качкам та лискам там робити нічого. Немає дичини – біда, дехто з наших навіть не купував відстрільних карток – навіщо?
І знову трофеї. Ось тхір – тварина, на яку останнім часом якось мало звертають уваги – чи то через зменшення чисельності, чи тому, що уяву народу заполонили образи «розкручених» у віртуальному просторі страховиськ, на кшталт відомої чупакабри. До речі, «подвиги», приписані їй, повністю збігаються з тим, що творить цей представник сімейства кунячих, дірвавшись до курятника чи кролячої клітки. А ось лісова куниця. Якщо вірити В`ячеславу Степановичу, вона досить поширена – в наших угіддях за чисельністю не дуже поступається іншому, знайомішому виду - кам’яній куниці, більш знайомому загалові природолюбів.
З опудал знову перебігаю очима на фото, де двоє молодиків підгодовують лосеня. «Та було й таке колись, - коментує господар, - Лосів тоді, а це були 70 – 80 роки, в угіддях Глухівщини мешкало щось близько 200 особин. Проводився промисловий відстріл. Я теж брав інколи в ньому участь. За день добували по 5-6 тварин…
І стріляли, і доглядали тоді за угіддями та звіром, робили все, аби його було більше. Ось це осиротіле лосеня вигодували, воно виросло і довго жило поряд з людьми.»
На сусідній полиці – інший знімок. На ньому – усміхнена жінка разом з хлопчиком дають сінця косулі. Це – момент досить цікавої історії. Тоді (все ті-ж 70 роки) під час косовиці жатка підрубала передні кінцівки маленькому косуленяткові, яке зачаїлося у траві. Вижити в природних умовах з таким каліцтвом тварині нізащо б не вдалося, а тому її забрала до себе родина ГЕРИХІВ – нащадків австрійського військовополоненого Олексія (скоріше за все Алекса – ред.) Гериха, який осів тут, побравшись з місцевою дівчиною, ще під час першої світової війни:
- Дуже працьовиті, тямущі, хазяйновиті були люди. Таке складалося враження, що вміли робити геть усе. Олексій та інший колишній полонений – Мартін ВІЛІК, ставили в Березі перші пилорами. У мене перед очима картина з дитинства: старий Герих з сином розпилюють колоду: здорові вправні; кожен порух, здається, розрахований до міліметра. Красиво працювали, що там і казати.
Ну а тоді вони взяли на себе піклування про скалічене козенятко. Виходили його, і дуже скоро воно перетворилося на симпатичного козлика, який пасся разом зі свійською худобою і став на селі загальним улюбленцем. Його всі підгодовували, пестили, а також показували заїжджим знаменитостям – наприклад, доньці відомої артистки Ади РОГОВЦЕВОЇ. А жінка з фото – Оксана Герих, до речі, мені людина не чужа. Це краща подруга моєї бабусі, яка вчителювала у місцевій школі.
А ще сюди час від часу навідується – вдихнути лісового духу, поспілкуватися з односельцями, набратися наснаги і відомий артист – земляк Олексій БОГДАНОВИЧ.
Ось така історія, і не лише про полювання. У привітному мисливському будинку натрапили на таку собі закладку, яка відкриває чимало цікавих сторінок книги нашого далекого, й не дуже, минулого, знайомлячи, разом з тим, і з орієнтиром на шляху до кращого майбутнього. Всі ми, зрештою, потребуємо уроків добра, любові до природи, і рідного краю.
Андрій КОВАЛЕНКО