Воєнний стан: що це означає
Агресивна політика нашого північного сусіда з неминучістю додає нам нового клопоту. Ось і зараз, піратський напад на українські катери поблизу Керчі змусив державне керівництво ввести на місяць воєнний стан у десяти областях України: Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях та внутрішніх водах України Азово-Керченської акваторії. Серед них, як бачимо, опинилася й прикордонна з РФ Сумщина.
ДО РІЗНИХ ВИПРОБУВАНЬ ТА НЕСПОДІВАНОК НАШ НАРОД ЗАГАЛОМ ЗВИК, АЛЕ З ВВЕДЕННЯМ ВОЄННОГО СТАНУ МАЄ СПРАВУ ВПЕРШЕ, В ПЕРЕВАЖНІЙ СВОЇЙ БІЛЬШОСТІ ПОГАНО УЯВЛЯЮЧИ, ЩО ВОНО ТАКЕ. ТОМУ НАДАЄМО НЕОБХІДНУ ІНФОРМАЦІЮ.
Почнемо з самого терміну. Воєнний стан – це особливий правовий режим, який вводять у країні або окремих місцевостях у випадку збройної агресії або загрози нападу. Він передбачає надання відповідним органам державної влади, військовим: командуванню, адміністрації та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для попередження загрози, відсічі збройній агресії, забезпечення національної безпеки тощо, та певне обмеження прав громадян і юридичних осіб, з зазначення його термінів.
За воєнного стану командування та органи місцевого самоврядування можуть:
- встановлювати посилену охорону важливих об’єктів, вводячи особливий режим їхньої роботи;
- запроваджувати трудову повинність для тих, хто не задіяний в оборонній роботі або не заброньований;
- використовувати виробничі потужності та трудові ресурси підприємств всіх форм власності задля оборони;
- використовувати приватне та комунальне майно, забирати майно державних підприємств й установ для потреб держави, засвідчуючи це документами встановленого зразка;
- вводити комендантську годину й запроваджувати світломаскування;
- встановлювати особливий режим в`їзду – виїзду, обмежувати свободу пересування та рух транспортних засобів;
- перевіряти документи в осіб, й, у випадку необхідності – проводити догляд речей, транспорту, багажа та вантажів. Службових приміщень та житла;
- забороняти будь-які масові заходи;
- встановлювати заборону або обмеження на вибір місця перебування чи помешкання там, де діє військовий стан;
Це – найважливіші моменти. З повним переліком особливостей військового стану можна ознайомитися в Законі України «Про правовий режим воєнного стану»
Вл. інф.