Новость из категории: ---

Слава Ісусу Христу! Сьогодні поговоримо про Великий Піст.

Отже, піст завжди корисний для тих, хто його обрав бо біси у своїй злобі безсилі проти постника, а охоронці нашого життя, ангели, постійно перебувають біля тих, що очистили душу постом. Воїни, і мандрівники, і моряки, - всі слухають повчання про піст і радо його приймають. Тому нехай ніхто не ставить себе поза загалом посників, до якого причетні усі. В цей час згідно з традиціями Православної Церкви та церковного Уставу християни обмежують себе в їжі, а також намагаються уникати у своєму житті того, що віддаляє людину від Бога. Протягом посту християни не повинні вживати в їжу продукти тваринного походження - м’ясо, молоко, яйця та вироби, що їх містять.

Великий піст відноситься до суворих постів, а тому за церковним Уставом під час нього не повинна вживатися риба, крім свята Входу Господнього в Єрусалим. Обмежується також вживання олії, яку Устав дозволяє лише у суботу та неділю. На час посту ті, хто перебувають у шлюбі, повинні утримуватися від статевих відносин. На практиці більшість християн дотримуються більш помірного посту, тобто вживають рибу та олію (крім середи й п’ятниці). Є також ряд обставин, які дозволяють людині послаблювати свій піст - хвороба, важка фізична праця, похилий вік, перебування в дорозі. В таких випадках суворість посту може бути послаблена - наприклад може вживатися молоко, але для цього необхідно звернутися за благословенням до священика, разом з яким визначити міру послаблення посту. Також від посту звільняються вагітні жінки, малі діти та ті, хто з вагомих причин не має можливості сам обирати, чим йому харчуватися - наприклад особи, які перебувають у відрядженні чи військовослужбовці. Протягом посту можна вживати продукти рослинного походження - картоплю та вироби з неї, різного роду супи та каші, консервовані та квашені овочі (помідори, огірки, капусту, тощо), консервовані салати. Не бажано вживати майонез, до складу якого входять яйця, але можна вживати різні види харчового маргарину (без домішок молокопродуктів). Загалом пісна їжа повинна простою (наприклад, в наших умовах важко назвати пісними продуктами ананаси чи омарів), а її вживання помірним (бо об’їстися можна і печеною картоплею).
 
Якщо Вас протягом посту запросили на відзначення дня народження або інше святкування, пов’язане зі святковим столом, і Ви не можете відмовитися - по можливості попередьте господарів про те, що Ви дотримуєтеся посту. Якщо цього не можна зробити - намагайтеся їсти тільки ті страви, які дозволені в піст, а якщо таких немає - то зовсім небагато тих, які стоять поруч з Вами. Під час святкової трапези не потрібно без прохання інших самим розповідати про те, що Ви постите, привертати увагу до цього або дорікати іншим за недотримання церковних уставів. В піст також не потрібно вживати алкогольні напої, особливо міцні - горілку, коньяк, тощо. Також на свята дозволяється випити трохи вина. Дотримуючись посту потрібно пам’ятати, що він відрізняється від звичайного голодування своєю духовною складовою. А тому той, хто постить, повинен більше уваги приділяти своєму духовному життю: молитися в храмі та вдома, читати Святе Письмо та християнську релігійну літературу, обмежити все те, що відволікає від спілкування з Богом - перегляд телепрограм, слухання радіо, відвідування розважальних заходів. Якщо хтось перебуває у сварці чи тримає на когось гнів - необхідно примиритися з цією особою, бо гріхи гордості, гніву, осуду, ненависті, злоби позбавляють того хто постить всіх плодів його праці. Якщо є можливість, то бажано було б протягом посту щодня бувати у храмі, хоча б на короткий час - для того, щоб помолитися і попросити у Бога допомоги у проходженні цього духовного і тілесного подвигу. Необхідно також щонеділі бути зранку на Божественній літургії, а по можливості відвідувати й інші богослужіння, розклад яких ви можете довідатися в самому храмі. Православному християнину протягом посту також обов’язково потрібно прийняти таїнства Сповіді та Причастя.У церковних піснеспівах Великий Піст називають матір’ю чистого серця, матінкою цноти, освітлювачем гріхів, проповідником покаяння». За вченням Церкви ми знаємо, що святий піст, очищає, відмиває нас від гріховного бруду, від гріховної скверни й голосно кличе: не гріши! Бо ми, грішні, не знаємо ні дня, ні години, коли смерть забирає нас з цієї «долини плачу» та поставить перед справедливим Суддею на Страшному суді.

З чим же ми станемо перед Господом Богом? Яку відповідь дамо Судді? У той страшний день суду Божого ангел Господній триматиме в руці вагу справедливості та на одну терезу кластиме наші добрі діла, діла любові, милосердя, чесності, справедливості та інших чеснот. А на другу терезу кластиме всі наші злі діла, протизаконні вчинки супроти Господа Бога і ближніх, усі наші гріхи, все наше злодіяння, що ми заподіяли тут, на землі. Дорогі друзі запитаймо кожен свою совість: куди яка тереза похилиться, що переважить? Чого більше? Каймося, браття, бо світло Божої правди висвітлить, викриє, покаже все наше земне життя, всі наші діла і вчинки, заміри та гріхи. Горе, коли в той день Божого суду глянемо на вагу Божої справедливості, що ангел Господній триматиме у своїй руці. Як прожектор ясним світлом освітлює темряву, щоб видно було кожен найдрібніший предмет, камінчик, ямку, аби не спіткнутись, так і піст своїм благодатним сяйвом освічує найпотаємніші закутки нашого серця, нашої совісті, всі наші думки та діла й кличе: переглянь, християнине, уважно, прискіпливо, докладно все своє життя – і побачиш, яке воно грішне, блудне, нечесне, несправедливе, ненависне, безсоромне, брехливе, беззаконне, жорстоке, неморальне. Отже, будьмо помірковані в їжі та питті, закликає нас свята Церква, і закликаючи до посту. Нехай Всемилостивий Господь допоможе всім православним християнам гідно пройти дні Великого посту та з очищеною душею зустріти Світле Христове Воскресіння.
 
З повагою Військовий священик отець Назарій. 


Поделиться в соцсетях:

Нашли ошибку в статье ? Выделите слово/несколько слов и нажмите Ctrl+Enter

Похожие новости