Новость из категории: Статьи

Соціологічне опитування глухівчан: факти І коментарі

У рамках святкування професійного свята Дня Психолога, який кожного року приходиться на 23 квітня, викладачами кафедри психології і студентами-психологами Глухівського національного педагогічного університету ім. Олександра Довженка (старшокурсниками і магістрантами) проведено низку заходів, з-поміж яких – це соціологічне опитування громадян, спрямоване на вивчення їхніх думок щодо благоустрою рідного міста (за запитом міської ради).

Упродовж двох днів (20-21.04.2016) до такої співпраці було залучено більше 400 глухівчан, однак не всі були налаштованими на відкритий діалог: таких, що відмовлялися відповідати або всіляко відверто уникали відповідей, виявилося 45,7 %. До того ж деякі глухівчани зауважували, що не хотіли б відповідати передусім на питання, що стосувалося їхньої думки про «подальшу долю» пам’ятника В. Леніну (тут відмова пояснювалася більше небажанням «втручатися» в політику).

Водночас, 54,3 % глухівчан, за що ми щиро вдячні за їхню громадянську позицію, навпаки − не лише мали власну точку зору, а й всіляко прагнули донести її через нас до громади і мерії міста. Характерно, що 47,7 % цих небайдужих мешканців від початку були налаштовані відповідати на всі запропоновані їм питання (ми були приємно вражені, що вони, як правило, відповідали вдумливо, вичерпно та зі сподіваннями змін на краще). Решта 6,6 % громадян цієї ж небайдужої групи погодилися на діалог, але попередила, що на питання відповідатимуть вибірково (як правило, не хотіли коментували 3-є питання: «про пам’ятник В. Леніну»).

Як результат, нами отримана цікава інформація, яка заслуговує на громадське обговорення, оскільки вона є волевиявленням людей, які не тільки живуть у цьому місті, а й небайдужі до його різнопланових соціальних проблем:
1. Розпочнемо з питання про можливість зведення 10-поверхового цегляного житлового будинку в районі міської лікарні.
Так, 63,9 % опитаних схвально віднеслися до такої пропозиції міськради. Водночас, окремі з них зауважували, що для цього треба «обов’язково врахувати думки спеціалістів із забудови міста». Відповідно 36,1 % запевняють у недоцільності такої забудови, де основними аргументами були: 1) «водопостачання споруди», 2) «робота ліфтів», 3) «невідповідність уже існуючим архітектурним спорудам», 4) особливості «місцевого ландшафту».
2. Друге питання стосувалося благоустрою міського центра, а саме площі, на якій ще недавно височів пам’ятник В. Леніну (глухівчан просили відповісти на питання, яким би вони хотіли бачити це місце у найближчий перспективі).
За отриманими відповідями ми побудували рейтингову шкалу можливих змін, а саме:
1-е місце: алея (арка)-кохання, яка була б органічним продовженням архітектури центра міста і поєднувала її в єдиний ансамбль (23,5 %).
2-е місце поділили між собою такі дві «точки зору»: 1) фонтан, ставок (21,4%); 2) інший пам’ятник (як варіанти, пропонувалося: «Т. Шевченку», «Вченому», «Відомому Глухівчанину», «Терещенку», «Гетьману», «Воїнам АТО»; або «щось таке, що б підкреслювало «наш глухівський колорит» (21,4%).
3-є місце: зробити забудову для дітей – це ігрові майданчики, паркур-площа, дитяче кафе, Макдональдс, студія аніматорів (17,1 %).
4-е місце: відновити пам’ятник В. Леніну (10,2 %).
5-е місце (решта опитаних): зробити зону відпочинку (квіти, дерева, лави, альтанка). Як бачимо, переважна більшість мешканців (89,8 %) так чи інакше вважають, що центр міста в архітектурі Глухова повинен змінитися, тобто отримати інше смислове та соціальне призначення, ніж це було в останні десятиліття.
3. І, насамкінець, глухівчанам пропонувалося відповісти на питання про подальшу долю демонтованого пам’ятника В. Леніну, особливо враховуючи те, що він коштує чималі гроші:
1) отож, відправити пам’ятник «на брухт» доцільним вважають 69,5 % мешканців;
2) 30,5 % громадян схильні його зберегти, але при цьому розглядають такі варіанти: а) «віддати музею» (6,5 %); б) «перенести в інше місце» (12 %); в) «повернути назад» (2 %).

Таким чином, ця інформація переконливо засвідчує, що переважна більшість глухівчан не лише очікує змін, а готова їх прийняти та брати в них активну участь за умови професійного підходу до всіх соціальних ініціатив та проектів, які будуть відбуватися в нашому місті.

С. Поліщук, доцент кафедри психології, завідувач лабораторією практичної психології ГНПУ імені Олександра Довженка

Поделиться в соцсетях:

Нашли ошибку в статье ? Выделите слово/несколько слов и нажмите Ctrl+Enter
загрузка...

Похожие новости