ВААДУ УКРАЇНИ – 30 РОКІВ
14 січня 2021 року найстаріша єврейська організація України – ВААД (Асоціація єврейських організацій та общин) відзначала своє 30 – річчя.
Вона ровесник Незалежності України.
Зважаючи на теперішній стан суспільства – пандемію захворюванності на короновірус (ковід-19) ювілейна Міжнародна конференція замість палацу «Україна» відбулась у Київській студії «Діє-Слово» он-лайн.
Відкриваючи конференцію (17 год.), О.Заславська надала слово засновнику організації ВААДУ України відомому дисиденту Й.С.Зісельсу, який представив гостей та ознайомив всіх з програмою конференції.
Йосип Самуїлович коротко ознайомив учасників з створенням організації та її роботою,
про опанування біля ста програм, які були втілені в життя. У деяких програмах брала участь наша громада та музей.
У конференції прийняли участь керівники єврейських та інших організацій України та світу, вчені, спонсори, Рабини з України, Ізраіля, США, Німеччини, Хорватії, Грузії, Криму. Конференцію привітали: голова Держслужби етнополітики і свободи совісті в Україні Олена Богдан, з керівництва Ізраіля Ф.Гуревич, Світовий єврейський Конгрес з ХорватіЇ, директор Центру досліджень історії та культури України Л.Фінберг, доктор філології Вольф Москович (Ізраіль), керівництво Києво-Могилянської академії, «Сохнут – Україна» Ш.Шпак, всесвітньовідомий професор з Ізраіля З.Ханін, спонсор А.Адамовський, політик Б.Ложкин, колишні Президент України П.Порошенко та Премєр-міністр А.Яценюк. Питання антисемитизму в Україні освітив В.Ліхачов, про украінсько-єврейські відносини доктор Й.Петровський-Штерн, про збереження єврейської культурної спадщини розповіла доктор Т.Сидорчук, про релігійні питання рабини Ребе О.Духовний та Ребе Р. Стамов. Особливо цікавим був виступ мого доброго знайомого директора Київського Центру по вивченню історії Голокосту Анатолія Подольського, який висвітлив тему Голокосту та вивчення його у школах України. Його колектив видав багато книжок та методичок для педагогів. Анатолій Юхимович відмітив музеї України де широко відтворена тема Другої світової війни, Голокост, Праведники України та народів світу.
Він згадав Музей Голокосту та Дробіцький Яр (Харків, директор Л.Воловик), де загинуло багато глухівчан, Одесу та Глухів і його Музей історії євреїв Глухівщини» (М.Часницький).
Дуже приємно на такому Форумі було чути назву нашого старовинного міста, якому я віддав більш як 60 років життя. Анатолій Подольський за сприяння шосткинця Ю.Лушева колись побував у нашому місті і музеї і був дуже приємно вражений.
У книгзі відгуків він високо оцінив нашу роботу по створенню такого музея по відродженню та збереженню пам’яті історії глухівчан. Я щиро вдячний йому за видавництво моєї книги «Мой трагический и героический народ» (2018), за яку я отримав з Ізраіля на конкурсі Диплом Лауреата, а сама книга потрапила до Бібліотеки Конгресу США.
Конференція закінчилась о пів на першу ночі. Під кінец мене чекав ще один приємний сюрприз.
Президент ВААДУ Йосип Зісельс, підсумовуючи роботу конференції подякував всім учасникам за участь, побажав всім здоров’я та наголосив: «Зараз наша ведуча Олена Заславська зачитає останнє вітання, яке щойно надійшло від глухівчанина Михайла Часницького».
У своєму вітанні я подякував ВААД України за плідну співпрацю та надання нам матеріальної допомоги для відродження історії Глухова: проведення Міжнародної конференції, відкриття мем.дошки та вулиці на честь 100 річчя всесвітньовідомого астрофізика Й.С.Шкловського, та пам’ятника жертвам погрома 1918 року.
Я дуже вдячний Міжнародному Форуму та його організатору Й.Зісельсу за те, що на ньому на весь світ двічі була озвучена назва нашого міста та музею. Знай наших!!!.
З повагою
Керівник музею історії євреїв Глухівщини
Кавалер ордену «За заслуги» 3 ст.
Член Національної спілки краєзнавців
та журналістів України
Член Міжнародного союзу письменників
та майстрів мистецтв М.Часницький
Поділитися в соціальних мережах:
Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter