Внесок євреїв Сумщини у створення держави Ізраїль: глухівчанам є ким пишатись
Рівно 73 роки тому, 14 травня 1948 року Ізраїль став незалежною державою. У цей день о 16.00 глава Народного правління Давид Бен-Гуріон проголосив в Тель-Авіві Декларацію про незалежність.
Нещодавно в Києві під редакцією директора інституту Юдаїки вийшла книга «Шлях до мрії», в якій йдеться про внесок євреїв України до державотворення держави Ізраїль. Присвячена ця книга колишнім мешканцям українських земель, внесок яких відображений тепер в назвах вулиць, площ, кибуцев Святої землі.
П'ята частина тих, хто підписав 14 травня 1948 р. Декларацію про незалежність Держави Ізраїль - вихідці з України. Серед них Голда Меір – з Києва, Рахель Коен-Каган – з Одеси. Четвертина депутатів Кнесету першого скликання першого парламенту були з українських міст і містечок. А з 12 жінок-депутаток половина - вихідці з України.
Маловідомий факт: 30 колишніх харків'ян і 12 вихідців з Ромен, а також з Житомира, Одеси, Глухова на початку ХХ ст. вступили в жорстоку боротьбу за створення Держави Ізраїль. І її, тобто державу, було збудовано.
Першу електростанцію в Ізраілі збудував роменчанин, а один з перших кібуців організував глухівчанин Бен - Ціон Чорноморський (Ісраель).
Ентузіасти перетворили пустелю на квітучу країну, а держава, яку майже не видно на карті, стала займати 12-15 місце серед найрозвиненіших країн світу.
В Ізраїлі вже більше 500 000 євреїв з України, яка подарувала Ізраїлю трьох прем'єр-міністрів і двох президентів, мерів Єрусалиму, Тель-Авіва і Хайфи, політичних лідерів світового рівня.
Пінхас (Петро) Рутенберг родом з міста Ромни
Серед всесвітньовідомих людей Ізраїлю - роменчанин Петро (Пінхас) Мойсейович Рутенберг (1878-1942), який вперше збудував електростанцію і дав світло в міста країни.
Народився він у місті Ромни Полтавської губернії (зараз Сумська область) у сім'ї купця другої гільдії. Його мати, Бася-Малка Марголіна, була дочкою рабина Пінхаса Марголіна. У сім’ї було ще 5 синів і 2 дочки.
Пінхас (Петро) Рутенберг отримав традиційну єврейську освіту. Ходив спочатку в хедер. Потім навчався в Санкт-Петербурзькому технічному інституті.
У 1900 р. Пінхас закохався в глухівчанку революціонерку Ольгу Хоменко. Для одруження з православною потрібно було поміняти віросповідання. Пінхас прийняв у Глухівській церкві православ'я і у 1901 р. одружився, що відображено у виписці з церковної книги, яка є в моєму архіві. У них народилися діти: Анатолій, 1902 р.н. (помер в Канаді в 1983 р.) і Євген, 1901 р.н., який став ученим- іхтіологом. Помер в 1982 р в Санкт-Петербурзі.
В Ерец-Ісраель (Палестині) Пінхас побудував першу електростанцію і 9 червня 1932 року відбулося її урочисте відкриття. У Хайфі, Тель-Авіві та інших містах вперше з'явилося світло. Електрокомпанія успішно існує до теперішнього часу. Помер П.М.Рутенберг в 1942 році в Єрусалимі. Весь свій статок він заповідав молодіжному Центру. Зараз це Будинок Рутенберга.
Так єврей з українського міста Ромни, що на Сумщині, Пінхас Рутенберг першим дав в ізраїльські міста світло.
А чи знають роменчани, що вихідці з їхнього міста в 1909 г. створили перший кібуц в Ізраїлі і назвали його «Дганія» («Мати кібуців»), що зробила це так звана «Роменська комуна», що складалася з 10 юнаків і 2 дівчат з міста Ромни, долаючи великі труднощі: спеку, малярію, нестачу грошей, набіги арабів? І саме в Дганії народився майбутній відомий міністр оборони Ізраїлю Моше Даян.
Ось такі були наші роменчани.
Це фото в Ізраїлі в кібуці Ейлат. У фініковому гаю поставлено памятнік глухівчанину з табличкою. Напис: "Фініковий гай на честь Бенціона Ісраель". 1960.
Знаменитий глухівчанин Бен - Ціон Чорноморський (Ісраель)
Одним із всесвітньовідомих ізраїльтян став глухівчанин Бен-Ціон Чорноморський (Ісраель) 1887-1954.
Його внесок у будівництво Держави Ізраїль є неоціненним і цого важко перебільшити.
Бен-Ціон народився у релігійній єврейській родині ортодоксальних хасидів. Його батько, Моше Чорноморський, був духовним різником і релігійним суддею «Даян», а мати Рахель- домогосподаркою.
Всі вони, а також їхні родичи Чорноморський Йосип Абрамович (різник) і його брат Афроїм (торговець) з сім'ями жили в центрі Глухова. У 1926 р. всі під час виборів були позбавлені виборчих прав, про що свідчить «Іменний список», який експонується в Глухівському краєзнавчому музеї (директор О.В.Онопрієнко).
До 15 років Бенціон вивчав Тору і Талмуд, ходив в Хедер. У 1905 році Бен-Ціон Ісраель разом з всесвітньовідомим діячем сіоністського руху А.І.Кауфманом брав участь в організації загону самооборони від погрому чорносотенців.
За допомогою письменника і бізнесмена Ша Іш Гурвича закупили зброю. Хоча вже дзвеніли шибки у єврейських будинках міста, але погром не відбувся. Студенти Глухівського вчительського інституту підтримали євреїв і створили теж загін проти чорносотенців.
У 1906 році сім'я Чорноморських переїхала до Палестини. Бен-Ціон Ісраель включився в роботу по відродженню зниклих унікальних фінікових пальм, які тепер ростуть по всьому Ізраїлю та є національною гордістю. Він працював на виноградниках і апельсинових плантаціях, займався вирощуванням бананів в м. Петах Тіква. Потім він з колегами перебрався в Реховат, де вони працювали в садах і харчувались у Фейги Зельцер. Там Бенціон познайомився з її дочкою Хаєю (1890-1979) і побрався з нею. Ісраель створив один з перших кібуців «Кінерет» (1913 р), який і зараз є одним з передових у країні.
У 1954 році Бенціон Ісраель трагічно загинув при падінні літака під час авіашоу. На його могилі замість портрета відтиснуте зображення фінікової пальми.
В Петах Тіква одна з вулиць названа його іменем. У Кінереті збережено перший двоповерховий будинок, зведений його руками. Зараз там знаходиться музей створення кібуца «Кінерет», а поруч стоїть дуже висока, посаджена ще у 1938 р. його руками фінікова пальма.
Музеєм керує 95-річний син Бенціона - Агаронік Ісраель.
Мої друзі, колишні глухівчани, відвідали музей і надіслали мені фотокартки та книгу Агароніка «На берегу тихого озера». Книга починається з Глухова. Все це експонується в нашому музеї.
Ось такий величезний внесок вніс наш земляк у будівництво Держави Ізраїль.
Глухівчанам є ким та чим пишатися.
Конотоп – Батьківщина міністра Ісраель Бар - Єхуда.
Ісраель Бар – Єхуда (Ізраіль Ідельсон) – 15.11.1895 р.- 4.05.1965 р. – один з керівників робітничого руху, політичний та державний діяч, міністр внутрішніх справ та транспорту Ізраїлю.
Ісраель народився в місті Конотоп (зараз Сумської області) у 1895 році. Батько Барух Ідельсон, прихильник Хабаду, був бухгалтером. Мати Блюма доглядала за господарством.
З 1955 р. по 1962 рр. працював Міністром внутрішніх справ Ізраїлю, а з 1962 по 1965 рр. - Міністром транспорту. На честь знаменитого конотопчанина Ісраеля Бар-Єхуда в Ізраїлі названо аеропорт Бар-Йехуда.
Отакі вони, українські євреї, які зробили гідний внесок у будівництво та становлення Держави Ізраїль.
Засновник та керівник Музея історії євреїв Глухівщини
Член Національної спілки краєзнавців та журналістів України
Член Міжнародного союзу письменників та майстрів мистецтв
М.Часницький