Новина з категорії: Статті

Обережно, борщівник. Це не квітка для селфі, а небезпечна рослина, що може вбити

Літо - пора цвітіння різноманітних рослин. Вони наповнюють повітря ароматами і радують око красою. Але буває так, що красива рослина може бути небезпечною і навіть нашкодити здоров'ю.

Яскравим прикладом цього є борщівник Сосновського. Це отруйна багаторічна рослина, в дикому вигляді поширена на Кавказі. Відноситься до інтродукованих в Україну, вважається карантинною рослиною, трапляється майже по всій території — на луках, по берегах річок, уздовж доріг, в лісосмугах.

Характерними для них є зонтичні суцвіття дрібних білих квіточок, високий ріст і перисті крислаті листя.

Стебло товсте, до півтора метрів у висоту, з площі рослина може займати близько 1 квадратного метра. Борщівник знаменитий високою швидкістю зростання — за добу він може додати 10-12 см у висоту.

Чим небезпечний борщівник для людини?

Сік рослини містить отруйну речовину — кумарин бергаптен. При попаданні на шкіру він збільшує чутливість до ультрафіолету. Така властивість рослин називається — фототоксичность.

Небезпека полягає в тому, що сам по собі сік борщівника не дратує шкіру. Можна без наслідків отримати значну дозу отрути, але якщо протягом двох діб після цього зазнати впливу сонячних променів, то розвивається опік. Ступінь опіку залежить від кількості соку, що потрапив на шкіру, інтенсивності і тривалості впливу сонячних променів.

Найбільш небезпечний борщівник в період цвітіння, який триває практично все літо. Також ймовірність опіків зростає в ясні сонячні дні.

Алергія на борщівник — досить поширене явище. Рослина виділяє безліч ефірних масел, володіє різким характерним запахом, який можна відчути за кілька метрів. Реакція може виникнути як при контакті, так і шляхом попадання алергену в дихальні шляхи.

Симптоми:

- якщо ви отримали опік борщівником, симптоми будуть залежати від ступеня впливу отрути на шкіру:

  • легке почервоніння;
  • пухирі;
  • глибокі виразки.

В уражених ділянках шкіри людина відчуває свербіж і печіння. Із загальних симптомів спостерігаються млявість, озноб, запаморочення, головний біль. Іноді підвищується температура тіла.

Сильніше реагують на опіки люди зі світлим волоссям і світлою шкірою. Часто від опіків страждають діти.

При легкому ступені ураження на шкірі залишається пігментна пляма. Якщо сік викликав сильне запалення, пухирі і бульбашки, то на їх місці пізніше утворюються повільно загоюються виразки. При опіку понад 80% поверхні тіла можливий смертельний результат.

Що робити при опіку борщівником, щоб не допустити розвитку сильних пошкоджень?

Якомога швидше змити з шкіри сік рослини. Для цього краще використовувати мильні розчини або з харчовою содою — ефірні олії рослини важко видалити звичайною водою.

Потім, при потребі, уражену ділянку шкіри змазують будь-яким живильним кремом.

Звертатися до лікаря необхідно у наступних випадках:

  • поява алергічних реакцій — набряк шкіри, носоглотки, бронхоспазм та інше;
  • опіки великої площі (більше 10% тіла);
  • сильні опіки з пухирями;
  • опіки очей, слизових оболонок ротової порожнини та носа;
  • опіки у маленьких дітей;
  • сильна загальна реакція: підвищення температури, блювота.

При легких опіках можна провести лікування в домашніх умовах.

Будьте обережні! Бережіть себе та своїх дітей!

Лікар-педіатр Інга ВЕРТЮКОВА



Поділитися в соціальних мережах:

Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини