Новина з категорії: Статті

Небезпечний шкідливий організм картоплі

Серед найнебезпечніших хвороб картоплі є глободероз, спричинений золотистою картопляною нематодою. Заражені площі практично стають не придатними для вирощування картоплі. Особливо великої шкоди завдає хвороба на присадибних ділянках, де картопля вирощується з порушенням сівозмін і повертається на попереднє місце вже на 2-3 рік. Хворі рослини за сильного ступеня ураження мають пригнічений вигляд, передчасно жовтіють, відстають у рості та розвитку. Коренева система набуває «бородатого» вигляду (маса дрібних корінців). На коренях рослин-живителів навіть неозброєним оком можна побачити численні цисти нематод. У зараженої рослини зменшується біомаса, падає товарна цінність новоутворених бульб (співвідношення товарної та дрібної фракції), погіршується якість - вміст крохмалю, білку.

Хвороба поширюється із зараженими бульбами, ґрунтом, з іншим рослинним матеріалом, вирощеним на зараженій ділянці. Знаряддя обробітку ґрунту, гній та тара також можуть стати причиною появи нового вогнища. З метою недопущення проникнення захворювання в незаражені райони, обмеження розповсюдження хвороби та ліквідації вогнищ в Україні розроблена і застосовується комплексна система боротьби проти глободерозу. Вона включає карантинні заходи, хімічну обробку ґрунту, агротехнічні методи. Вагоме значення відводиться вирощуванню сортів картоплі стійких до золотистої картопляної нематоди : Слов’янка, Повінь, Берегиня, Пролісок.
 
Городники та фермери завжди зацікавлені обновити свій сортовий асортимент картоплі. У пошуках рідкісного садивного матеріалу багато хто завозить його з різних місць, не дотримуючись карантинних обмежень, що може посприяти появі хвороби на присадибних ділянках. А позбутися хвороби досить важко. Викопавши картоплю, її слід просушити під навісом близько 2-3 тижнів. Після видалити уражені бульби, залишивши тільки картоплю, призначену для зберігання взимку.На ділянці де виросла картопля, збирається і спалюється все бадилля, а інвентар ретельно вичищається і дезінфікується. Фахівці радять додати на ґрунт при перекопуванні тиазон і тіосечовину або мікробіологічний препарат нематофагін.Більш безпечним і ефективним методом знезаразити землю можна сіючи озиме жито після зібрання врожаю.
 
І.Сухоручкін, державний фітосанітарний інспектор


Поділитися в соціальних мережах:

Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини