Новина з категорії: Статті

Знаменне свято: для України та Глухова

Невдовзі, 14 жовтня, на козацьке свято Покрови, глухівчани разом з усією Україною святкуватимуть День Захисника України. Це свято – дуже актуальне для нашого міста. І з огляду на його історію, і сьогодення.

Тут, мабуть, варто згадати, що так звані ланові козаки становили більшість «осадників», які отримували землі на Глухівщині за військову службу, звідколи Глухів разом з іншими містами Сіверщини увійшов до складу Речі Посполитої – з 1618 до початку 30-х років XVII ст.

Найбільш відомий серед них мабуть Юрко ГОДУН, ім’я якого отримало відоме село під Глуховом. Зауважимо, що раніше, у складі Московської держави, наш край був вельми слабо залюднений, і саме козацтво стало тією силою, що, по суті, вдихнула у нього нове життя. Ланове козацтво швидко освоїло околицю міста, організувавши, зокрема, так звані лісові промисли (заготівля різних пиломатеріалів, виготовлення деревного вугілля, поташу). Під час Смоленської війни воно брало участь у обороні від московитів Новгороду Сіверського. Далі, поза активну магнатську експансію, козацтво не лише зберегло свій економічний потенціал, зміцнило корпоративні зв’язки, але й привернуло до своїх лав низку польських шляхетських сімей. Ті дали початок відомим старшинським родам Нарбутів, Журахівських, Ясликовських, Шемшуковських (Шемшученків), та низки інших. Мабуть саме силою та згуртованістю місцевого козацтва пояснюється швидкий і порівняно безболісний перехід Глухова та його околиці під регімент гетьмана Богдана ХМЕЛЬНИЦЬКОГО.

Далі Глухів, вже у складі Гетьманщини, поступово стверджується в якості провідного військово - адміністративного центру. Козацтво було головним чинником цього процесу, що позначив себе на початку 1664 року блискучою обороною Глухова. Тоді його не надто чисельний, але вправний гарнізон з двох козацьких полків зупинив переможну ходу армії Речі Полсполитої – на той час чи не найсильнішої в Європі, очолюваної самим королем. Щоправда/ це була перемога з гірким присмаком, бо разом з поляками під Глухів прийшов і герой Визвольної війни Іван БОГУН. Він не проявив належної активності при штурмі міста, через що був засуджений і страчений – нібито за зраду. Історія козацького Глухова, міста захисників України – це і гетьмани, що тут обиралися, і славетні глухівські гарматні майстри, і багато-багато чого іншого. Вчора, до речі, відзначалася річниця обрання на гетьмана Данила АПОСТОЛА – останнього керманича України козацьких часів, якому вдалося відновити незалежний економічний розвиток України, впорядкувати її податкову систему та судочинство. А вже після останнього гетьмана, Розумовського, наше містомісто розвивалося у суто російському імперському, як модно казати зараз, мейнстрімі. Бойові глухівчани, безумовно, виявляли зразки мужності та героїзму – але вже при обстоюванні інтересів великої Російської держави. Тим не менш, коли, після повалення царизму Україна здобула на короткий час самостійність, вихідці з Глухівщини позначилися на бойових виправах.

Тут, безумовно, слід згадати вихідця з Глухівщини Олександра ГРЕКОВА, під орудою якого проведено єдину успішну операцію війська Західно- Української народної республіки – так звану Чортківськуофензиву. Багато вихідців з глухівського краю вкрили себе славою, захищаючи Україну від фашистів у складі радянської армії. Глухівщина дала 12 героїв Радянського Союзу. Разом з тим десятки наших земляків воювали з німцями та каральними загонами НКВС у лавах УПА. Про це вже йшлося на наших шпальтах декілька років тому. Ну, і , звісно, згадаємо сучасність: сотні глухівчан, які захищали, і захищають зараз Україну на Донбасі, наш шістнадцятий батальйон, подвижників-волонтерів, які робили (і роблять) все можливе та неможливе, аби відремонтувати техніку бійцям, забезпечити їх маскувальними сітками, теплими речами, сучасним військовим обладнанням. Захисник України для Глухова – не якесь абстрактне поняття, а живе унаочнення патріотизму,низка конкретних прикладів служіння Вітчизні, що сягає на відстань років: 2014, 15, 16 – і далі. Тут, кажучи по простому, ніяких тобі понтів – просто робота плюс небайдуже серце глухівчанина. Саме таких – з небайдужим серцем, закликає патріотичний актив міста прийти цього четверга, 14 жовтня, о дев’ятій ранку, до військомату, звідкіля стартуватиме урочиста хода Захисників.
 
З святом Вас, шановні захисники!
 
Микола ЗАХАРЧЕНКО


Поділитися в соціальних мережах:

Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини