Археологічні пам’ятки Глухівської громади сьогодні.
15 серпня в Україні відзначається День археолога. Це свято стало приводом ще раз нагадати громадськості про долю пам’яток археології, які знаходяться на території нашої громади. Як відомо, Глухів і землі навколо нього мають вельми багате історичне минуле. І це стосується не тільки колишнього столичного статусу міста. В даному випадку мова йде про значно більш ранні історичні часи.
Згідно офіційній науковій версії первісні люди почали заселяти сіверську землю в часи верхнього палеоліту (13000-10000 років до н.е.). Однак, найбільш ранні відомі нам сьогодні стоянки людей на нашій території датуються періодом неоліту, приблизно, 6000-4000 років до н.е.
Навіть археологічні розвідки і спостереження носили несистематичний, часто випадковий характер. Тому велика кількість пам’яток до цього часу ніким не описана, ніяк не впорядкована і нічим не захищена, а іноді, взагалі, невідома сучасним дослідникам.
Станом на сьогодні до Державного реєстру нерухомих пам’яток України занесено, а отже взято під державну охорону, 13 археологічних пам’яток нашої громади (приблизно половина з відомих), серед них історичний центр Глухова, скіфський курган і городище біля с. Баничі, городища і поселення біля сіл Будищі і Вікторове та ін. Останні ж практично представлені на долю випадку. І ми їх невпинно втрачаємо.
Якщо раніше такі втрати мотивувалися господарською доцільністю: так у середині 50-х років минулого сторіччя під сільськогосподарські угіддя були розорані 4 ранньослов’янські кургани, розташовані в безпосередній близькості від нашого міста, то сьогодні об’єкти культурної спадщини потерпають в першу чергу від людей, які з метою наживи, озброївшись сучасними пошуковими приладами, нещадно розорюють і грабують наше історичне надбання, користуючись недосконалістю чинного законодавства.
Звичайно, археологічні дослідження пов’язані з затратами значних людських і матеріальних ресурсів, яких в даний момент державі катастрофічно не вистачає. Однак, вже давно назріла потреба, яку ще можна і потрібно вирішувати: на законодавчому рівні зробити рішучі кроки, направлені на посилення відповідальності за розорення пам’яток минулого і створити спеціальний орган місцевої влади, який би безпосередньо ними опікувався. В іншому випадку про серйозні наукові дослідження найдревніших залишків матеріальної культури людства в не далекому майбутньому можна буде забути назавжди.
Н.с. Глухівського краєзнавчого музею Ю. Голуб.
Поділитися в соціальних мережах:
Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter