Новина з категорії: Статті

Головне – здоровий спосіб життя та профілактика

Рак шийки матки (цервікальний рак) дає близько 15% загальної кількості злоякісних уражень жіночої репродуктивної системи. У 40% жінок ця патологія діагностується на пізній (III – IV) стадії. Основна категорія ризику - у віці 40-50 років, хоча останніми роками часто хворіють і жінки молодше 40 років. Фонові захворювання, які приводять до хвороби: лейко- та еритроплакії, кондиломи, поліпи, ерозії шийки матки, цервіцити. Ключову роль у канцерогенезі раку шийки матки відводять папіломавірусній інфекції. Серед інших ІПСШ- інфекцій статевих шляхів виділяють генітальний герпес, цитомегаловірусну інфекцію, хламідіоз, ВІЛ. Отже, ймовірність розвитку раку шийки матки більше у тих, хто часто міняє статевих партнерів і нехтує контрацепцією.

Додатковий ризик створює й ранній початок сексуального життя, а також ослаблення імунної системи, паління, ожиріння, нестача вітамінів А і С. Також доведено, що ймовірність розвитку раку шийки матки збільшується при тривалому ( понад 5 років) прийомі оральних контрацептивів, частих пологах, абортах. Пізнє виявлення захворювання буває наслідком низької медичної культури, нерегулярного проходження профілактичних оглядів з дослідженням мазка з цервікального каналу на онкоцитологію.

Найбільш характерним проявом раку шийки матки служать кров'янисті виділення та кровотечі: міжменструальні, постменопаузальні, контактні (після статевого акту, огляду гінеколога, спринцювання і т. д.), менорагії. До загальних симптомів відносять: загальну слабкість, підвищену втомлюваність, лихоманку, схуднення. Візуальний гінекологічний огляд на ранній стадії дозволяє виявити або запідозрити рак за зовнішніми ознаками: виразки, зміни забарвлення шийки матки. Для виключення проростання пухлини в суміжні органи та віддаленого метастазування вдаються до виконання УЗД сечового міхура і нирок, цистоскопії, внутрішньовенної урографії, УЗД черевної порожнини, рентгенографії легень, ірігоскопії, ректоскопії. Бувають необхідними консультації уролога, пульмонолога, проктолога. Основним профілактичним заходом є масовий скринінг за допомогою цитологічного дослідження зіскрібків з шийки матки і з цервікального каналу. Обстеження рекомендується починати після початку статевого життя, але не пізніше 21 року. Протягом перших двох років мазок здається щорічно; потім, при негативних результатах – раз на 2-3 роки. Представницям груп ризику необхідний огляд гінеколога не рідше ніж раз на півроку, з проведенням розширеної кольпоскопії і цитологічного дослідження. У віці від 9 до 26 років бажаною є профілактична вакцинація препаратами «Церварікс» або «Гардасил».

Ігор Барахович, завідувач гінекологічним відділенням

Поділитися в соціальних мережах:

Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини