Подорож до Землянківського музею: зустріч з Пелагеєю Бартош та її спадщиною
У Всеукраїнський день бібліотек бібліотекарі Глухівської публічної бібліотеки зазвичай подорожують , відвідуючи цікаві та знамениті місця рідного краю. Цього року ми побували в селі Землянка Березівської громади Шосткинського району. Там насолодилися чудовою природою (правда центральна дорога села бажає бути кращою…) та відвідали Землянківський громадський історико-етнографічний музей Пелагеї Литвинової Бартош, відомої далеко за межами України етнографині, дослідниці українських традицій та обрядів. У жовтні музей готується відзначати 190-річчя від дня народження знаменитої землячки.
Нас привітно зустріла господиня музею, одна із його засновниць Оксана Анісімова (яка, до речі, дуже схожа на саму Пелагею Бартош). Пані Оксана ентузіаст своєї справи. З її розповіді ми дізналися про історію цього села, про ідею створення самого музею, передивилися всі експонати музею, як то кажуть – доторкнулися руками до старовини. Музей наповнений багатьма артефактами, які закладу передали самі мешканці села. Дізналися дуже багато нової та цікавої інформації про Пелагею Литвинову-Бартош, про її нелегке життя, про її захоплення, про її праці. Декілька ксерокопій книг (які зберігаються в київських архівах) є в музеї – їх подарувала Леся Іванченко, історик та краєзнавець з Києва. Нас, як бібліотекарів, вони дуже зацікавили, добре було б мати ці книги і в нашій бібліотеці.
А ще Оксана Анісімова розповіла про головну працю етнографині. Пелагея Литвинова_Бартош зібрала та описала 25 весільних обрядів села Землянки (бо останні 15 років свого життя вона прожила в цьому рідному для себе селі, тут і померла в 71річному віці).
Пані Оксана емоційно не тільки оповіла про весільні обряди, а й проспівала нам декілька пісень, бо вона сама художній керівник в сільському клубі, створила там гурт автентичного співу «Панянки із Землянки», який переспівує старовинні українські пісні рідного краю.
Взагалі, нам дуже сподобалася екскурсія. Здається, пані Оксана могла б нам розповідати хоч цілий день, настільки вона володіє інформацією і вміє її емоційно донести до слухачів.
Ще й пригощали нас запашним трав’яним чаєм з коржиками за старовинними рецептами землянківських господинь.
Ми бажаємо Оксані Анісімовій щоб збулося все нею задумане, адже ідей в неї багато, лише потрібно якнайшвидшої нашої перемоги у цій війні.
Про все написати неможливо. Про Пелагею Литвинову-Бартош можна прочитати в нашій бібліотеці в збірках «Це зробила вона», «Видатні жінки української історії», «Сіверщина в історії України» та в численних статтях в газетах «Урядовий кур’єр», «Культура і життя, «Соборний майдан», «Глухівщина», «Народна трибуна».
Поділитися в соціальних мережах:
Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter