Новина з категорії: Статті

Українські спецслужби: інтерв’ю з начальником Управління СБУ в Сумській області Юрієм Гончаровим

- Все ж таки, яким видався рік, що минає? Чи все вдалося?

– Для Управління рік був таким же непростим, як і для всіх наших співвітчизників. Службова діяльність Управління СБУ в Сумській області зосереджувалася на своєчасному та якісному виконанні завдань, визначених керівництвом держави. Це – захист від військової загрози, економічної та інформаційної агресії РФ проти України, боротьба з корупцією, блокування спроб використати соціально-економічні проблеми для дестабілізації ситуації в регіоні, протидія тероризму, сепаратизму та екстремізму, кримінальним злочинам в організованих формах, у першу чергу пов’язаних із контрабандною діяльністю та в основних галузях економіки.

Деякі «сухі» цифри. Протягом 2016 року за результатами роботи Управління до ЄРДР внесено 238 кримінальних проваджень; 76 особам повідомлено про підозру у вчиненні злочину. Звернуто в дохід держави 6,7 млн грн, товарно-матеріальних цінностей – на суму 4,2 млн грн; заборонено в'їзд в Україну 17 іноземним громадянам, видворено за межі країни 10 іноземців, причетних до терористичної та антиукраїнської діяльності на території регіону…

- Вибачте, але «сухі» цифри не відображають повною мірою проведену роботу. А можна, не розкриваючи службової таємниці, більш конкретніше?

– Так, Ви праві. За цією статистикою не побачиш цілодобової кропіткої роботи наших контррозвідників, які, зокрема, викрили та припинили розвідувально-підривну діяльність у Сумській області двох агентурних груп, підготовлених російськими спецслужбами, що готували низку терактів та диверсій на Сумщині.

Один із затриманих – мешканець прикордонного району, місцевий контрабандист. Однак російські спецслужби завербували його не стільки на ідейному підґрунті, як принадили обіцянками не заважати «бізнесувати» на кордоні. Чоловік погодився вчинити теракт на одному з об’єктів соціальної сфери, де могли постраждати діти.

А колишнього офіцера МВС України, який за завданням спецслужб РФ готував низку терористичних актів, у т. ч. в офісах громадських патріотичних організацій та на транспорті, уже засуджено до чотирьох років позбавлення волі.

Встановлено імена російських кураторів диверсантів, ми знаємо, які завдання їм були відпрацьовані, та багато чого іншого, про що я не можу із зрозумілих причин зараз говорити. Скажу лише одне: ми змогли «заглянути в душу» російським «лицарям плаща та кинжалу» і там ми не побачили місця для співчуття до українців чи «історичного братерства», про які нам «вещают» у проплачених ток-шоу поборники відновлення російської імперії в її сучасних формах. Тут Росія завжди керувалася винятково своїми прагматичними інтересами. Ми повинні, нарешті, це зрозуміти.

Притягнуто до відповідальності і сімох так званих «анонімних терористів», які повідомляли про начебто замінування об’єктів та висловлювали погрози терористичного характеру.

Управління задокументувало більше десяти фактів незаконної участі мешканців регіону в підконтрольних РФ незаконних збройних формуваннях на Сході України. Закон передбачає процедуру заочного притягнення до кримінальної відповідальності. Відкриті кримінальні провадження, найманцям терористів оголошено про підозри у вчиненні злочинів. Повістки слідчі оприлюднюють через офіційний сайт СБУ. Матеріали стосовно двох бойовиків уже передано до суду.

Ми блокували діяльність «конвертаційного центру», який фінансував терористів ОРДЛО. Стосовно шести фігурантів справи уже винесено обвинувальні вироки за ч. 2 ст. 205 КК України.

Особливу небезпеку сьогодні становить незаконний обіг зброї на фоні радикалізації суспільства, проблемної криміногенної ситуації. Ми об’єднали зусилля з іншими правоохоронними органами, громадою, вдалося перекрити 11 каналів надходження у регіон засобів ураження.

Вчасно викрили й припинили протиправну діяльність однієї з псвевдогромадських організацій міста Суми, метою якої було проголошення від імені т. зв. «територіальної громади» створення фейкової «Сумской народной республіки». Заснували організацію вихідці з Донецької і Луганської областей. Під її егідою намагалися схилити мешканців обласного центру до публічного визнання незаконною діяльність Сумської міської ради та її виконавчого комітету, а посадовців – злочинцями, які нібито узурпували владу народу.

- Ми всі чули про проведення громадськими активістами Сумщини та деяких регіонів України кампанії проти бізнес-структур із російським капіталом. Скажіть, будь-ласка, чи не демонізується сьогодні питання російської економічної експансії в економіці України?

– Ви торкнулися надзвичайно гострого питання. Дійсно, на перший погляд ті громадські акції під загальною назвою «Не підтримуй окупанта!», про які Ви говорите, для окремих пересічних громадян виглядають дивними: «Ну працює собі компанія з російським капіталом у сільському господарстві області. Ну і що?»

Однак недарма я на початку нашої бесіди торкнувся теми небайдужості нашого народу. Якщо не помиляюсь, підставою для цієї громадянської акції слугувала господарська діяльність російських власників підприємства з цілком українською назвою в 11 районах Сумської області, що призвела до катастрофічного зниження родючості земель сільськогосподарського призначення. А деякі землі взагалі використовуються самовільно.

Нещодавно за матеріалами УСБУ завершено кримінальне провадження за фактом незаконного видобування корисних копалин стратегічного, загальнодержавного значення українським підприємством, власником якого є крупна російська компанія – «Российский алюминий». Тільки задокументовані економічною експертизою збитки, нанесені російською компанією Україні, перевищують 180 млн грн. Загальні збитки набагато більші. А це наші з Вами гроші, які могли піти на опалення дитячих садочків. Тому й виникає питання застосування Україною спеціальних обмежувальних заходів (санкцій), відповідно до ст. 4 ЗУ «Про санкції».

Загалом, відмічу, що свого часу російський капітал проник майже у всі сфери нашої економіки на тлі гасел про так зване «довічне братерство». В дійсності під виглядом інвестицій готувався плацдарм економічної експансії в українську економіку.

Бесіду вів Віталій КОХАН, подається зі скороченнями



Поділитися в соціальних мережах:

Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини