До 380-річчя з дня народження гетьмана України І. Мазепи
Останнім часом у нашому суспільстві спостерігається загострення суперечностей відносно питання про героїзацію окремих постатей вітчизняної історії в різних регіонах держави. Це, у свою чергу, породжує думку про відсутність єдності та слабкість нашої суспільної консолідації. Однак автори означеної точки зору, вочевидь, забувають, що таке становище стосується далеко не всіх, а тільки окремих українських історичних персонажів. В основному ж наша нація може пишатися цілим рядом видатних представників, авторитет і значення яких, в силу їх вкладу в розвиток загальноукраїнської історії, не викликають жодних сумнівів не тільки в різних частинах нашої держави, але й у Світі. До числа останніх, безумовно, належить персона гетьмана України Івана Мазепи. Як більшість з непересічних діячів найвищої каденції, його особистість далеко не однозначна. В очах нащадків він бачиться не тільки яскравою та колоритною, але й суперечливою та загадковою постаттю.Так, в житті Івана Степановича, дійсно, не бракує темних плям. Перша частина його життя, взагалі, оповита завісою непевності. Все, що відомо, більше схоже на легенди та міфи, навіть дата народження (20.03.1639 р.) викликає небезпідставні сумніви. Та й у другій половині життя, вже за часів перебування на найвищих державних посадах, не все в його біографії так певно та однозначно.
Традиційно вважається, що Мазепа один з найбільш відомих у Європі та Америці українських історичних персонажів. Йому присвячено, як підраховано кимось, 186 гравюр, 42 картини, 22 музичні твори, 17 літературних творів, 6 скульптур. Однак, як показують сучасні дослідження, імовірніше за все, більшість з портретів (навіть знамените зображення на 10-гривневій купюрі), які приписують І. Мазепі, належать іншим людям. А сюжети, взяті, нібито, з життя нашого героя, з’явилися на світ завдяки уяві та літературним здібностям, одного з найбільших його недоброзичливців придворного польського історіографа Яна Пасека.
Між тим заслуги гетьмана Мазепи перед своїм народом визначаються зовсім не популярністю його особи за кордоном. Ця людина, яка до речі мала найтісніші зв’язки з Глуховом, часто, а інколи й надовго, приїздивши сюди в державних чи інших справах, внесла самобутній і неоціненний внесок в зміцніння і розбудову Української державності.
Отримавши Гетьманську булаву Мазепа почав проводити політику, яка ознаменувалася економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури. Усвідомлюючи значення освіти для розбудови держави, та бувши одним з найбагатших людей у Європі, Мазепа постійно опікувався навчальними закладами.
Зокрема, його коштом будувалися корпуси Києво-Могилянської академії та Чернігівського колегіуму, які пізніше, також його коштом, були збагачені сучасними на той час бібліотеками та рідкими рукописами.
Саме йому вдалося те, що не вдавалося жодному українському Гетьману з часів І. Виговського – об’єднати в одне ціле дві частини України по різні боки Дніпра. Але і це не найголовніше. Трохи пізніше він, взагалі, замахнувся на епохальне: опинившись між двома «проваллями» - Швецією і Росією, Мазепа зважився на крок, який міг докорінно змінити всю подальшу історію української нації. Союз з Карлом XII, за його розрахунками, давав реальну можливість вирвати Україну з під російської волі з наступним проголошенням власної повністю незалежної соборної держави.
Доля подарувала Івану Мазепі унікальний шанс – започаткувати історію Української незалежності, і вона ж, у своїй примхливості, зробила все, щоб ця нагода була змарнована, а історична пам’ять про її провідника на кілька століть сплюндрована.
Тільки зовсім нещодавно історична справедливість відносно гетьмана Мазепи почала розставляти все на свої законні місця. Сьогодні, більше ніж через 300 років, все ж таки перестала гриміти над його ім’ям анафема, а сам він по праву зайняв своє законне місце серед пантеону Національних Героїв України.
Н. С. Глухівського краєзнавчого музею Ю. Голуб
Поділитися в соціальних мережах:
Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter