Виплата заробітної плати у “конверті” обкрадає людей і державу
Приймаючи рішення займатися підприємницькою діяльністю кожен роботодавець бере на себе відповідальність не тільки перед засновниками щодо отримання якомога більшого прибутку, перед партнерами по бізнесу щодо виконання взятих на себе зобов’язань, а й перед людьми, працю яких використовують. Це відповідальність за здоров’я працівників, за безпечні умови праці, добробут їх сімей, за їх сьогодення та майбутнє.Основа соціальної захищеності працівника – офіційне укладання трудових відносин, виплата належної працівникові суми заробітної плати відповідно до чинного законодавства. Заробітна плата є однією з головних економічних категорій, яка поєднує інтереси працівників, підприємців та держави і, не опосередковано впливає на рівень життя населення. Виплата зарплати у «конвертах» в умовах сьогодення є непідйомним тягарем сучасності, який несе за собою багато негараздів як державі так і кожному з нас.
Нелегальна заробітна плата послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів. Без створення належних умов праці для громадян з гідним рівнем її оплати та забезпечення соціальних гарантій працівникам, неможливе стабільне майбутнє та процвітання України.
Необхідно пам’ятати: ухиляючись від офіційного укладання трудових відносин, виплачуючи заробітну плату «у конвертах» роботодавець фактично позбавляє захисту трудових прав працівника:
- на основну та додаткову відпустки;
- на оплату лікарняного;
- на дотримання встановленої законодавством норми тривалості робочого часу;
- отримання допомоги при травмуванні у разі нещасного випадку на виробництві;
- на гарантії за колективним договором;
- отримання допомоги по безробіттю залежно від страхового стажу та ін.
І найголовніше - через несплату єдиного соціального внеску і податків наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання заробленої пенсії по старості, по інвалідності та в інших випадках, передбачених законодавством, адже пенсію буде призначено тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначає, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України, то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії. Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі.
Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за своїх найманих працівників (причиною може бути і виплата заробітної плати „в конвертах” без сплати страхових внесків, і нарощування заборгованості як з виплати заробітної плати, так і зі сплати страхових внесків), то періоди, за які не сплачені внески, „випадають” із страхового стажу найманого працівника та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії.
Держава намагаючись легалізувати офіційне працевлаштування прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 р. № 909-VIII, який набув чинності з 1 січня 2016 року, яким значно знижено податкове навантаження на фонд оплати праці за рахунок зменшення розміру єдиного соціального внеску (ЄСВ). Перш за все:
– загальна ставка нарахування ЄСВ зменшена до 22% (тепер – без класів ризику),
– немає 3,6% відрахувань із зарплати працівників,
– збільшено максимальну базу нарахування ЄСВ, тепер вона складає 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Відповідно до нових правил роботодавець має можливість збільшити середню заробітну плату по підприємству в 2,5 рази, не збільшуючи при цьому суму відрахувань ЄСВ на жодну копійку
Також при отриманні заробітної плати, як правило, один розмір мінімальної заробітної плати, а решту в "конверті”, працівник має право на нарахування пенсії лише з офіційно нарахованої зарплати, чим обмежуються його права на отримання пенсії в майбутньому. Короткозора економія роботодавців сьогодні стає причиною бідності найманих працівників завтра.
Негативні наслідки нелегалізована зайнятість має і для роботодавця. Відсутність належно оформлених трудових відносин з найманими працівниками призводить до позбавлення:
- права вимагати виконання роботи належним чином;
- можливості вимагати від найманого працівника дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, режиму роботи;
- можливості притягнути працівника до матеріальної відповідальності;
- можливості застосувати до працівника дисциплінарне стягнення тощо.
З 01 січня 2015 року набрала чинності нова норма Кодексу законів про працю України (стаття 265) щодо відповідальності роботодавців за використання найманої праці без юридичного оформлення, а також виплату зарплати «у конвертах».
Звертаємо увагу, що за порушення вимог законодавства про працю передбачено відповідальність у вигляді штрафів, адміністративну та кримінальну відповідальність
Статтею 41 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» порушення вимог законодавства про працю тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 172 Кримінального кодексу України грубе порушення законодавства про працю карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, виправними роботами на строк до двох років.
Головний спеціаліст-юрисконсульт юридичного відділу Глухівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області І. І. Бурнос
Поділитися в соціальних мережах:
Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter