Як допомогти людям похилого віку (відео)
Двадцять першого квітня в міському територіальному центрі соціальної допомоги звітували учасники проекту «Моніторинг похилими людьми» – одного з багатьох, які останніми роками здійснюється волонтерами відділення ВБО «Турбота про літніх в Україні».Цього разу учасники, спільно з міською владою, поліпшували роботу «маршруток» та рівень обслуговування пенсіонерів у поліклініці, домагалися належного обладнання низки міських автобусних зупинок. У рамках проекту також суттєво активізувалася й діяльність комісії із захисту прав людей похилого віку.
Наразі ж про старих підданих її королівської милості піклується й держава, й волонтери. Структура соціального захисту там мало чим відрізняється від нашої: є установи, аналогічні терцентрам, теж працюють комісії із захисту прав людей похилого віку, діє волонтерська мережа. Утім, усе це працює набагато якісніше: відповідальні особи не просто ведуть облік стареньких, а й тримають на контролі, провідують кожного з них, негайно надаючи допомогу в разі виникнення скрутних обставин. Там важко уявити, щоб чада принижували батьків або дідусів-бабусь, забирали у них пенсію, виганяли на вулицю, як часто трапляється у нас. Державні соціальні служби постійно контролюють фінансові можливості пенсіонерів, і коли у них вичерпується грошовий ресурс, допомагають. Держава може викупити житло у громадянина, який неспроможний його утримувати у зв’язку з віком чи станом здоров’я, забезпечивши йому догляд у пансіоні. Навіть у найскромнішому з таких закладів умови проживання, як у нашому чотиризірковому готелі.
На думку заступника міського голови, з англійського досвіду нам варто запозичити практику поглибленої роботи соціальних служб зі старшою віковою категорією, активного розвитку волонтерства, якомога тривалішого продовження продуктивних спроможностей представників старших поколінь. Ну і, звісно, владі та громаді слід робити все можливе для розвитку місцевого виробництва, зацікавлення інвесторів – в інакшому разі маленькі міста і райони елементарно вимруть. Із вуст керівника міськрайонного управління Пенсійного фонду Світлани Козубової прозвучало дуже тривожне у цьому сенсі повідомлення: нині на двох працюючих мешканців Глухівщини вже припадає три пенсіонери.
Повинна активніше відстоювати права людей похилого віку й згадана комісія. Треба, щоб і громадськість, і волонтери вчасно інформували владу, що й де пішло не так зі старенькими. Керівник глухівського відділення «Турботи про літніх…» Тамара Олександренко, у свою чергу, поставила дуже актуальне питання забезпечення пільгового проїзду пенсіонерів на «маршрутках». Були, зокрема, наведені численні факти ігнорування деякими водіями (найчастіше фігурувала т. зв. «двійка») пільгових посвідчень, відмови, супроводжувані відвертим хамством. У витоках цієї проблеми – рішення держави про перекладання фінансування пільгових маршрутних перевезень на місцеві бюджети. Представники влади визнали, що за нинішніх умов місто не в змозі «потягнути» близько 620 тис. грн., які надавалися раніше на пільгові перевезення з державного бюджету. Покращити ситуацію можна було б здешевленням квитків для пільговиків, але це суперечить чинному законодавству.
Керівник міського УПСЗН Лариса Громак запропонувала практику виготовлення для пенсіонерів спеціальних талонів на пільгове перевезення. Прозвучала також інформація, що міська влада вивчає можливість оренди великих автобусів для безоплатних перевезень на певні дні за визначеним маршрутом (скажімо, у вихідні, на дачні ділянки).
Було наголошено й на необхідності поглиблення взаємодії громадськості з органами внутрішніх справ, особливо для відвернення щодо літніх громадян шахрайських проявів, яких останнім часом суттєво побільшало.
Підготували: Микола Захарченко, Олександр Фурс, Андрій Коваленко
Поділитися в соціальних мережах:
Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter