Глухівський держлісгосп: поточна робота та перспективи
Після зміни адміністративно-територіального устрою Глухівщини у соціальних мережах стали з’являтися спекулятивні міркування на рахунок, що наша громада без статусу райцентру може втратити низку потужних виробничих та соціальних об’єктів, в тому числі й місцевий держлісгосп.
З інтернетних публікацій можна дізнатися, що новину про реформування у галузі сприйняли без особливого ентузіазму - в тому розумінні, що, мовляв, не приведи Боже жити в епоху перетворень. Щодо хороших новин, нинішнє керівництво всіляко відстоює державний юридичний статус лісгоспів, а тому ні про які концесії більше не йдеться.
Такі, повторюємо, плани. А поки держлісгоспи, в тому числі й у Глухові, очікують на спеціальну постанову Кабміну, де буде чітко прописано порядок реформування. Сам керівник ДП «Глухівський лісгосп» Василь КАЦАЛАП про можливі перетворення такої думки:
Глухівський держлісгосп в його нинішньому стані повністю відповідає згаданим критеріям: дванадцять мільйонів на рахунку, рентабельність на рівні 20%, знову – мільйонні відрахування до бюджету. Зараз найвигідніше реалізувати кругляк, оскільки той суттєво подорожчав. Втім і пиломатеріали з Глухова знаходить попит далеко за його межами - тут тобі Європа, Китай, Корея, Близький і Середній Схід. Тож висновки робіть самі , варто чи ні реформувати таке господарство.
Втім, робота господарів лісу полягає не тільки в зароблянні грошей і боротьбі за добрі економічні показники. Зелені насадження потребують особливого піклування. Якщо їх вирубувати понад міру, вони втратять продуктивність, недоруб теж негативно відбивається на їх якості. Нині у складі лісів Глухівщини переважають стиглі і пристигаючі насадження, щорічний приріст сягає 82 тисячі «кубів», обсяг вирубаного – трохи більше за 60 тисяч. Замість вирубаних масивів висаджуються нові – приблизно 100 гектарів щороку. На момент, коли завітали до лісгоспу було заліснено вже вісімдесят – до виконання плану залишилося зовсім небагато. До речі, останніми двадцятьма роками загальна площа державних лісів Глухівщини збільшилася з 21,5 до 22,5 тис. га. – на цілих тисячу гектарів.
Серед інших, задали Василю Федоровичу незручне питання щодо скарг користувачів соціальних мереж на вирубування Борку. Він нас запевнив, що в цьому лісі зараз не ведеться масованої заготівлі, натомість відбувається так звана прохідна рубка, для забезпечення майбутньої повноти, обсягів деревини. Запитали і щодо дров, чи вистачить їх для глухівчан. Прозвучало запевнення, що так, вистачить. Зараз, окрім нашого регіону дрова з Глухова споживають на Західній Україні та Харківщині. До інтенсивного ж використання лісу на опалення житлового сектору, як це має місце у розвинених країнах, нам ще дуже далеко.
Ось так обстоять справи у наших лісівників. Вони наполегливо працюють і, певні, будуть і надалі дбати про зелене багатство нашого краю.
Андрій КОВАЛЕНКО