Новость из категории: Статті

Фаховий лідер світового рівня (До 75-ліття професора Костянтина Миколайовича Тищенка)

Глухівські газети за останні роки неодноразово висвітлювали фундаментальні творчі досягнення нашого земляка, доктора філологічних наук, професора Костянтина Миколайовича Тищенка. Творець унікального в світі Лінгвістичного навчального музею при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, де предствлене основне мовне багатство людства, народився в нашому Глухові 30 липня 1941 року в сім’ї архітектора Миколи Павловича Тищенка та його дружини Ганни Степанівни, вчительки-філолога за освітою.

По війні М.П.Тищенко, як архітектор, був мобілізований на відбудову Києва і сім’я Тищенків покинула Глухів. Закінчивши у 1958 році загальноосвітню школу із золотою медаллю, Костянтин Миколайович вступає на романо-германське відділення Київського державного університету ім. Т.Шевченка, який закінчив з відзнакою, одержавши спеціальність філолога-романіста, педагога, а також спеціалізацію в галузі структурної та прикладної лінгвістики. Ще будучи студентом, К.М.Тищенко долучається до перекладу повного видання творів Гі де Мопасана українською мовою, самостійно опановує італійську мову. Йому запропоновано викладати на кафедрі романської філології Київського університету.

У 1968 році молодому вченому доручено керувати діалектичною експедицією Київського університету на кавказькому узбережжі Чорного моря. У 1970 році його обрано членом редакційної ради Лінгвістичного атласу Середземномор’я, який готували вчені різних країн, і для якого ним було зібрано 10 томів діалектичних матеріалів. За рік до цього він захистив кандидатську дисертацію «Дієсловна парадигма романських мов. Зіставно-типологічне дослідження».

Першим у Київському університеті К.М.Тищенко почав викладати у факультативних групах італійську, турецьку, нідерландську, фінську, баскійську, валлійську та інші мови. У 1992 році Костянтин Миколайович захищає докторську дисертацію «Метатеорія мовознавства», матеріали якої стали теоретичною основою створення Лінгвістичного музею при Київському університеті. У 1995 році отримує звання професора.

Всесвітньо визнані здобутки професора К.М.Тищенка, його творчий доробок, пошуково-проблемні постановки незвичайних ракурсів досліджень потребують солідної монографії. Рішенням Ради вчених товариств Америки від 01.07.1999 р. професору К.М.Тищенку було присуджено премію, вшановуючи його доробок як видатного вченого і педагога. Голова Ради Джон Х.д’Армз писав К.М.Тищенкові: «...є ще й інший вимір наших гуманітарних премій – це лідерство, яке ми визначаємо як заохочення інших до праці та створення умов для неї. Наш відбірковий комітет, складений з найдосвідченіших учених-гуманітаріїв Сполучених Штатів, був одностайним у своєму визнанні цінності Лінгвістичного навчального музею Київського університету імені Тараса Шевченка для громадської освіти й формування майбутніх учених у цій галузі». Професор К.М.Тищенко не забуває свою малу батьківщину. Вже пятнадцять років Костянтин Миколайович бере участь у наукових конференціях «Сіверщина в історії України» у Національному заповіднику «Глухів». Його доповіді завжди викликають захват логічним та аргументованим висвітленням пропонованих тем.

Окрема велика тема досліджень професора – це топоніміка ( наука, що вивчає походження, смислове значення, розвиток, сучасний стан, написання і вимову географічних назв). Кожен, хто долучається до вивчення наукового доробку Костянтина Миколайовича, дуже швидко починає перейматися повагою до свого краю і до України. Цьогоріч у збірці Глухівського заповідника побачила світ велика стаття К.М.Тищенка «Античні контексти топонімії Сіверщини».

Великий український патріот професор К.М.Тищенко засобами філологічних досліджень робить значний внесок у процес формування української нації. Хочеться нагадати, що монографія професора К.М.Тищенка «Етномовна історія прадавньої України» (Київ, 2008 рік) починається з рідного Глухова. Збережені в пам’яті земляків назви частин міста, назви сіл дають досліднику матеріал для пізнання давніх історичних зв’язків нашого краю з дуже віддаленими територіями. Початком підсумкової праці з топоніміки Костянтина Тищенка «Ключі з Астурії від минулого України» (2015 рік), стало виявлення топонімів України, схожих на імена людей з середньовічних документів Астурії та Галісії (на заході теперішньої Іспанії), зокрема, подано розгадку давньої глухівської назви «башта» та інших.

Доктор філологічних наук, професор Костянтин Миколайович Тищенко нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня, державною нагородою Заслужений працівник освіти України. К.М.Тищенко відзначений орденом «За заслуги перед Італійською Республікою», Рицарським Орденом Білої Троянди Фінляндії І ступеня.

Вважаю, що за свою невтомну наукову працю, за чітку громадянську позицію, за український патріотизм доктор філологічних наук, професор Костянтин Миколайович Тищенко заслуговує бути занесеним до Книги Пошани Глухівської міської ради. З Днем народження глибоко шановний Костянтине Миколайовичу!

В.Заїка, член Національної Спілки журналістів України

Поделиться в соцсетях:

Нашли ошибку в статье ? Выделите слово/несколько слов и нажмите Ctrl+Enter

Похожие новости