Новина з категорії: Статті

«Сміттєві» перспективи

Нещодавня історія зі «львівським» сміттям потягнула і перевірку стану справ з утилізацією твердих побутових відходів у нашому місті. Разом з робочою групою виїжджав на сміттєвий полігон цього понеділка, 21 листопада, і наш кореспондент. Звалище, згодьтесь, не саме приємне місце для відвідувань. Тим не менш, навіть під’їзд до нього не справляв звичного гнітючого враження. Рівна дорога, викошені узбіччя, навкруги – жодних супутніх ознак, у вигляді різнокольорових папірців та пластикового непотрібу, в`їзд висипаний піском – порядок, одним словом. На самому полігоні теж – не сміття впадало в око, а, насамперед, габаритна сучасна техніка: екскаватор, грейдер, потужна вантажівка – КРАЗ. На момент нашого приїзду якраз засипалося глиною сміття.

Це – технологічна вимога: метровий шар відходів накривається 20-25 см. грунту – для профілактики самозагоряння. Цього, судячи з відео Глибочицького полігону, практично не робили львівські комунальники.

Глухів – не Львів: і масштаби не ті, і господар пильніший. Власник «Зеленбуду», депутат міської ради Володимир ГРИБ зазначив, що лише сьогодні його техніка вибрала близько 300т. сипкого матеріалу. За раз вантажівка приймає 15 тон, тож неважко підрахувати, що вона здійснила 20 ходок. Засипають першу карту (так називається компактна площа для складування сміття). Вона вже заповнена на 70%.

Не за горами той час, коли треба буде готувати другу, а це – недешеве задоволення для міського бюджету. Взагалі, сміття можна було натовкти й більше, працюй на звалищі, як це прийнято у європейських країнах, спеціальний вібратор для ущільнення відходів – т. н. шредер. Ціна цього агрегата, однак, «кусається» - близько 5 млн. грн. Утилізація сміття – взагалі, недешева справа. Володимир Іванович наводить конкретні суми; вартість машин обмірюється десятками тисяч у іноземних валютах, і мільйонах – вітчизняній. До цього треба додати обслуговування, податки, амортизацію.

У підсумку виходять, дійсно, захмарні витрати. Збільшувати їх – це, по суті шлях у нікуди. Розвинені країни вирішили цю проблему затратним, але досить ефективним методом, застосування якого дозволяє, у кінцевому витоку, отримувати навіть прибуток – переробкою сміття. Представник облдержадміністрації у робочій групі – Ігор ГЕЦ, розповів про перші кроки на цьому шляху – запровадження у Глухові нової схеми санітарної очистки міста, в унісон з районом, де до кінця року мають розробити і прийняти програму утилізації. У підсумку громади мають працювати разом, забезпечуючи збір та відправку відходів на полігон з усієї території Глухівщини. Незабаром на звалищі встановлять спеціальні ваги.

А вже 2018 року розпочнеться розподільне збирання. І, за словами Ігоря Вікторовича, важливим моментом перевірки є якраз з’ясування готовності місцевих комунальних служб та їх підрядників до, можна сказати, революційних змін у сфері опрацювання твердих відходів: - У Глухові ця робота, до речі, поставлена непогано – може й ліпше, ніж деінде. У тих-же Сумах, наприклад, полігон знаходиться у набагато гіршому стані, ніж у вас. Щодо недотримання технологічних схем ущільнення – в Україні цього ніхто не робить – дорого.

Господаря «Зеленбуду» дивиться на проблему в іншому ракурсі: - Непогано би модернізувати рухомий склад, придбати, наприклад, новий – потужніший бульдозер. Для цього є можливості, але хотілося б до них і впевненості, що й надалі співпрацюватимемо з громадою, що буде, нарешті, стабільність, і можна буде планувати щось на перспективу.

Андрій Коваленко


Поділитися в соціальних мережах:

Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини