Новина з категорії: Він та Вона

Щоб народити здорову дитину, треба ще до шлюбу пройти медико – генетичне консультування

Найвідповідальніший крок в житі – це народження дитини. І щоб вагітність перебігала нормально, а малюк зявився на світ здоровим, необхідно до цього кроку ретельно готуватися. Як саме – розповів нашим читачам районний акушер – гінеколог Ігор Леонідович Барахович.


Наскільки важливе планування вагітності?

У Европі і США існує правило: молода пара, яка вирішила одружитися, має обов’язково пройти обстеження у лікаря. В нас же жінки до недавнього часу приходили до гінеколога лише для того, щоб стати на облік по вагітності. Але, на щастя, сьогодні здоровий глузд вже перемагає, і одружені пари заздалегідь починають готуватися до народженні дитини. Подружжя повинне пройти повне медичне обстеження ще до моменту запліднення, щоб попередити можливі проблеми в майбутньому.

В Україні з 2002 року діє постанова Кабміну «Про затвердження порядку здійснення добровільного медичного обстеження осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу». Це обстеження проводиться за бажанням, протягом 20 днів, і з метою визначення стану здоровя подружжя, а також профілактики захворювань, небезпечних для пари та їх нащадків. Відомості про результати медичного обстеження повідомляються лише особам, які його пройшли, і заносяться до медичних карток.

Як відносяться до цієї постанови шлюбні пари?

На жаль, ще небагато жінок та чоловіків зважуються на це. Менталітет наших людей по відношенню до свого здоровя і здоровя партнера дається взнаки. Мабуть, розуміння важливості обстеження дійде до українців через час…

Як відомо, здорові діти народжуються у здорових батьків. Тим більше це актуально, якщо в родині в когось були вроджені вади. Тож не слід відбирати у дитини право народитися здоровою! Це право залежить не від самої дитини, а від її батьків, а саме – від того, як вони будуть виконувати певні умови. Звісно ж, ніхто – ні батьки, ні родина, ні суспільство, не зацікавлені в народженні хворої дитини. Але вроджені вади розвитку, спадкова патологія, внутрішньоутробні інфекції є провідними причинами мимовільних викидів, мертвонародженості, смертності і захворюваності дітей першого року життя в Україні.

Коли треба починати готуватися до вагітності, і чому вона не наступає?

Починати готуватися необхідно не пізніше, ніж за півтора роки. Перш за все жінка повинна відвідати гінеколога, який порадить пройти обстеження, що включає консультацію лікаря – генетика, дослідження гормонального стану дружини та спермо грами чоловіка, а також обстеження на TORCH – інфекцію.

Насамперед потрібно зясувати, наскільки здоровий стан організму жінки, наскільки він готовий завагітніти і виносити дитину. Отримати відповідь на це можна за допомогою обстеження гормонального стану, яке дає уявлення про функціонування яєчників та інших органів жінки. Іноді недостатність певного гормону призводить до переривання вагітності і викиднів.

Визначити дітородну функцію чоловіка можна за допомогою спермо грами.

Одним з основних факторів розладу репродуктивного здоровя населення є інфекційні хвороби, що передаються статевим шляхом, і можуть призводити до безпліддя. Особливо це стосується ВІЛ – інфекції, яка протягом останніх 5-7 років має значне поширення як на Україні, так і у нашому місті. Зараз ВІЛ – інфекцію почали виявляти у вагітних жінок, і як наслідок у дітей. Інколи інфекції в організмі людини протікають безсимптомно, але можуть проявитися під час вагітності. У деяких випадках це призводить до завмирання плоду на ранніх термінах, мимовільних викиднів, прогресування хронічних інфекцій. Причина таких ускладнень – невчасна турбота батьків про своє здоровя.

Які обстеження необхідно пройти чоловіку та жінці?

Надзвичайно актуальним і необхідним є обстеження на наявність TORCH – інфекції. Цей термін включає в себе: токсоплазмоз, герпес, хламідіоз, краснуху, цитомегавірусну інфекцію тощо. Всі вони впливають на процес запліднення, перебіг вагітності та розвиток плоду. Небезпека полягає в тому, що віруси можуть без перешкод проникати через плаценту і спричиняти важкі вади розвитку у плода. Нерідко віруси стають причиною викиднів. Тож завчасне обстеження на TORCH – інфекціє дасть вам можливість вжити відповідних заходів щодо лікування чи профілактики.

Якщо активність вірусу виявилася під час вагітності, лікування в більшості випадків все рівно не уникнути. І хоча прийом будь – яких ліків під час вагітності небажаний, зважте, що небезпека внутрішньоутробного ураження плоду значно вища, ніж небезпека можливих ускладнень внаслідок лікування.

Як впливає на дитину спадковість?

Значна частина спадкової патології виникає внаслідок мутаційних процесів у попередніх поколіннях. Існує чимало хвороб, які передаються спадково, по материнській чи батьківській лінії. Деякі з них не дають можливості виносити вагітність взагалі (наприклад, деякі форми цукрового діабету, онкологічні захворювання чи захворювання серцево – судинної, нервової системи тощо).

Таким жінкам не рекомендується виношувати дитину. Інші спадкові захворювання несумісні з життям дитини. Все це можна передбачити завдяки медико – генетичному обстеженню і консультуванню.

Ушкодження генетичної інформації у вигляді мутацій та змін в організмі майбутніх батьків виникає під час закладки і формування статевих клітин, а це відбувається з четвертого – шостого тижня внутрішньоутробного розвитку ще ненароджених майбутніх мами і тата і до запліднення. Тобто, мама і тато ще не народились, а здоровя їх майбутньої дитини уже під загрозою.

Ігор Леонідович, а що Ви порекомендуєте молодим парам, які не мають проблем зі здоровям? Чи їм потрібно приймати якісь препарати?

Здоровим людям, при відсутності протипоказань до вагітності, рекомендується лише пройти профілактичний курс вітамінотерапії, який обов’язково включає фолієву кислоту. Вітаміни та мінерали сприяють заплідненню і позитивно впливають на плід у перші тижні вагітності.

Отже, для народження здорових дітей, для збереження жіночого здоровя, для досягнення гармонії в психосексуальних стосунках між подружжям, для здійснення ваших життєвих мрій потрібно обов’язково планувати створення сімї та майбутню вагітність. В цьому вам допоможе державна програма дошлюбного та медико – генетичного консультування.

Бесіду вела Оксана Ковальова



Поділитися в соціальних мережах:

Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини