Новость из категории: Статті

День матері

У другу неділю травня (саме у травні, а не 8 березня) майже у всьому світі відзначається День Матері. В Україні це свято відзначається відповідно до Указу Президента України від 10 травня 1999 року № 489/99. В цьому році воно припало на 10 травня, але у зв’язку з святкуванням Дня Перемоги воно пройшло майже непоміченим.

День матері

А даремно. Мама — найперше слово, сказане кожним з нас. Мати – найближча, найрідніша, найголовніша для кожної дитини людина, символ добра, щастя і надії. І для Перемоги наші матері зробили все можливе і неможливе... Разом з чоловіками вони «наближали це свято, як могли». Вони віддали Перемозі найголовніше, що у них було: життя своїх близьких і рідних, чоловіків, синів і дочок; відновлювали країну з руїни. Чи можливо перерахувати, скільки довелося страждати нашим матерям у часи війни і післявоєєнні роки? Скільки і як працювати? День Матері можна зробити дуже особливим, якщо провести його з найближчими людьми і подарувати їм радість.

Варто обов’язково згадати, зателефонувати, приїхати до своєї матері, обійняти її і подякувати за те, що дала життя. Необхідно цінувати матерів, поки вони ще з нами, поважати і дякувати їм за все. Всі мами чекають уваги своїх дітей, хочуть бачити їх щасливими і бути поруч. В деяких країнах у ці дні родини об’єднуються, сини і дочки вітають мам і дарують їм свою увагу, якими б не були їхні стосунки. Щодо 8 березня: вихідним днем це свято є в Україні, Росії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Македонії, Молдові, Таджикистані, Туркменістані, а також в Монголії та В’єтнамі. Тому міжнародним святом можна назвати його з великою натяжкою. А день Матері відзначають Австрія, Австралія, Греція, США, Мексика, Індія, Данія, Фінляндія, Мальта, Естонія, Туреччина, Німеччина, Італія, Бельгія, Японія та інші держави.

Другу неділю травня оголосили Днем Матері 85 країн. Крім того, понад 30 країн (в тому числі Росія, Грузія, Вірменія, Білорусія) відзначають це свято в інші дні. В Україні жінка споконвіку асоціювалася з берегинею сім’ї. Саме від неї залежить виховання дитини і саме мати прищеплює любов до рідної землі. Саме матері відводиться велика роль – боротися за духовне збереження своїх дітей, щоб вони пам’ятали свою національну спадщину і походження. Українці завжди називали батьків на «ви»: «ВИ, мамо», «ВИ, тату», проявляючи таким чином свою пошану.

День Матері має релігійне підґрунтя. День Матері відзначають другої неділі травня, який вважається місяцем Пречистої Діви Марії. До Матері Божої звертаються християни, просячи заступництва та допомоги. Богородиця посідає чільне місце в релігійній свідомості українців. Це пов’язане з ментальністю та суспільним ладом. Ще здавна князі благали її про заступництво, віддавали честь і хвалу Марії за перемогу в битвах. Богородиця стала опікункою лицарів українського духу — козацтва. В Путивлі 7-го травня відзначається день пам’яті Молченської Божої Матері, а 15-го – Путивльської. Не кожне велике місто має свою заступницю, а таке маленьке містечко як Путивль відзначене особливим покровительством Матері Божої. Чотири рази була явлена у місті ікона Божої Матері, і кожного разу її явлення супроводжувалося спасіннями від загарбників, зціленнями та іншими подіями, які не можна пояснити логікою чи простим збігом обставин.

Минулого року відбулася значна подія: історик, наукознавець, кандидат богослов’я о.Олександр Чурочкін віднайшов список чудотворної ікони Путивльської Божої Матері, яка була явлена на вратах Нікільського храму, і численні документальні підтвердження цього факту. Цьогоріч ікона відреставрована, і зайняла чільне місце у Спасо-Преображенському соборі. О.Олександр має намір випустити книгу з описом пошуку цієї ікони, щоб була збережена пам’ять для нащадків.

Якщо вже декларувати сімейні цінності, то доречним буде відзначати і День Батька. Щорічне свято на честь татусів відзначається в більшості соціально розвинених країн. В Україні за ініціативою МГО «Міжнародний Центр Батьківства», від імені представників громадських і релігійних організацій Всеукраїнський громадський комітет з підтримки сім’ї та відповідального батьківства, 18 вересня 2009 року під час прес-конференції в УНІАН, оголосив третю неділю вересня Всенародним Днем Батька в Україні, але на державному рівні це свято в Україні не визначено. Будемо сподіватися, що зусиллями громадськості буде, нарешті, підписаний вже підготовлений проект указу Президента України «Про день батька», який був схвалений Гуманітарним урядовим комітетом при Кабінеті Міністрів України ще в грудні 2008 року.

Олена Долгая

Поделиться в соцсетях:

Нашли ошибку в статье ? Выделите слово/несколько слов и нажмите Ctrl+Enter

Похожие новости