Новость из категории: Статьи

Дмитро Бортнянський – наш видатний земляк

Глухівська земля завжди славилася своїми талантами. Одним з них був відомий композитор, який зробив блискучу кар’єру при царському дворі в Санкт-Петербурзі. Це Дмитро Степанович Бортнянський. Час в який він жив був своєрідним. Визначну роль в розвитку музичної освіти відігравала Глухівська співацька школа, створена за гетьмана Данила Апостола. Дмитро Степанович Бортнянський народився 1751 року в нашому славетному місті. Початкову музичну освіту здобув у співацькій школі. В юному віці його вирізнили з-поміж однолітків за сильний голос і музикальність і забрали до Петербурга в хорову капелу, де він навчався у керівника капели, італійського композитора, аранжувальника Бальдассаре Галуппі. Згодом Галуппі, за вказівкою цариці Єлизавети Петрівни, бере свого вихованця до Італії, де хлопчик навчається протягом десяти років у Венеції, Болоньї, Римі та Неаполі.

В Італії було з успіхом поставлено опери Бортнянського на італійські лібретто «Креонт» (1776), «Алкід» (1778), «Квінт Фабій» (1779). Бортнянський бере участь у діяльності музичної академії в Болоньї. Його опери йшли у венеційському театрі «Сан Бенедетто». У 28-річному віці Бортнянський повертається з Італії до Петербургу, де стає придворним капельмейстером, а з 1796 року — керівником придворної капели, складеної майже виключно з вихованців Глухівської співацької школи. 1782 року в Петербурзі вийшла друком його «Херувимська», 1784 року — триголосний хор «Хай виправиться молитва моя». Бортнянський був першим композитором у Росії, музичні твори якого почали виходити друком. За Бортнянського петербурзька придворна капела досягла високого рівня. Під час керівництва капелою Бортнянський написав багато інструментальних творів, опери на французькі лібретто «Сокіл» (1786), «Син-суперник» (1787), пасторальну комедію «Свято сеньйора» (1786) та ін. 1793 року в Петербурзі вийшли друком романси Д.Бортнянського.

1802 року було засновано Петербурзьке філармонічне товариство, на концертах якого з успіхом виконувалися хори Бортнянського. 1816 року композитора було призначено головним цензором видань духовних творів. Наприкінці життя Бортнянський продовжував писати романси, пісні, кантати. Він написав гімн «Співець у стані руських воїнів» на слова поета М.Хераскова, присвячений подіям війни 1812 року. В останні роки життя Бортнянський працював над підготовкою до видання повного зібрання своїх творів, у яке він вклав майже всі свої кошти, але так і не побачив його. Композиторові вдалося лише видати кращі зі своїх хорових концертів, написаних у молодості, як «Духовні концерти на чотири голоси, створені і знову виправлені Д.Бортнянським». Бортнянський помер 1825 року в Петербурзі, а повне зібрання його творів у 10 томах вийшло лише 1882 року за редакцією П.Чайковського.

В цьому році ми відзначаємо 265 років з дня народження Дмитра Бортнянського. З цього приводу в міському краєзнавчому музеї були проведені музичні зустрічі «Видатний композитор XVIII століття». Для гостей, які завітали до стін музею, прозвучали у виконанні вихованців школи мистецтв твори Д.Бортнянського, М.Березовського, В. Моцарта, Дж.Пешетті, Фр.Верачині.

Дмитро Цюкало Міський краєзнавчий музей

Поделиться в соцсетях:

Нашли ошибку в статье ? Выделите слово/несколько слов и нажмите Ctrl+Enter

Похожие новости