Новина з категорії: Новини з відео / Спорт

"Від "Спартака" до "Велетня" (відео)

5 серпня, у районному Будинку культури відбулася презентація другої книги про глухівський футбол - "Від "Спартака" до "Велетня". Відразу зауважимо: це жодним чином не контрверсія "першої ластівки" - "Спартака", народженого "Штурмом", представленої у "Голі" декількома тижнями раніше.

Автор - знаний глухівський журналіст і поет Микола ЄРОХА, по-перше, висвітлив історію "гри№1" у більш стислій, популярній формі, по-друге - показав розвиток нашого футболу у загальному історичному контексті розвитку міста, детально зупинившись на ролі громадсько - гуманітарної складової діяльності нашого найуспішнішого підприємства - ТОВ "Велетень". До речі, Глухів поки єдине на Сумщині місто, що має аж два свої футбольні літописи. Мала зала РДК, де відбувався захід, на обумовлений термін - 16. 00 - виявилася геть заповненою. Декому не вистачило місць у рядах, довелося "добувати" стільці у сусідніх приміщеннях. Презентацію було заплановано витримати у форматі скороченого футбольного матчу: два тайми по 35 хвилин, з восьми - десятихвилинною перервою.

Такий дещо суворий регламент пояснювався, мабуть, спекою за тридцять, яка панувала надворі. Зайве казати, що задуха могла не найліпшим чином позначитися на самопочутті запрошених - особливо ветеранів спорту. Втім, організатори змогли так привернути, заінтригувати присутніх, що ті взагалі перестали звертати увагу на погоду. По ходу жвавої цікавої розмови про минуле й сьогодення глухівського футболу спека, всілякі формати, терміни, й т. ін. обмеження відійшли - причому не на другий план, а кудись геть далеко. Замість запланованої "години з крапелькою" захід тривав майже дві, і народ незчувся, як швидко вони збігли. Спочатку шанований Микола Степанович представив почесних гостів: головного натхненника і спонсора (у наших непростих економічних реаліях ці дві ролі, зазвичай, нерозривні) успіхів "Велетня" - Надію ВАЙЛО, районного молодіжно-спортивного керівника Андрія ДАРЧЕНКА, представника обласної футбольної федерації - класного арбітра Олександра СИДОРЕНКА, спортивного директора "Велетня" Олександра ВАЙЛА, відомого спортивного діяча Глухівщини Бориса МОСКАЛЕНКА.

Далі було трохи історії: перші свідчення про футбольні матчі у Глухові 1914 р.; команду 20-х, де яскраво засяяли зірки Всеволода та Петра ГУЗІЇВ, з яких брав приклад сам Костянтин РЕВА ( до речі, вже після презентації один з наших спортивних ветеранів повідомив, що до війни той виходив на поле й у складі московського "Спартака", разом зі Старостіним й іншими зірками передвоєнного радянського футболу); самобутні сільські команди 50-х тощо. Вступне слово автора стало своєрідним прологом перед виступом Н. О. Вайло. Директор ТОВ "Велетень" відзначила, що її господарство спрямовує зароблені кошти не лише для виробничих потреб, але й інвестує їх у розвиток молодих поколінь. - Це не бізнес-проект. Просто дуже хочеться, щоб команда Була успішною, щоб ті, хто змінять нас, мали перед собою приклад для наслідування, щоб через 30 - 40 - 100 років наші молоді футболісти змагалися на турнірі, скажімо Ярини, або Романа Луценка. Тут незайве, мабуть, зазначити, що молода команда з ім'ям "Велетня", чиє становлення збіглося з початком нового тисячоліття, вже залишила помітний слід у футбольному житті Глухівщини, заволодівши 2015 року губернаторським та обласним Кубками та виборовши "бронзу" чемпіонату Сумщини.

І це, як неодноразово наголошувалося, не межа. Добрим напуттям для здолання нових спортивних вершин стала, наприклад ось така репліка з місць: "Якщо будете грати так, як працює ТОВ "Велетень", обов'язково станете і срібними, і золотими призерами!" А Надія Олексіївна запевнила, що її господарство і надалі забезпечуватиме належні умови для гри й тренувань футболістів, і якщо вони стануть чемпіонами - знайде кошти й для наступної футбольної оповіді.

Тут можна відзначити досить промовисту деталь, на яку звернув увагу колишній тренер "Велетня" Валерій ГАЛУСТЯН: якщо на початку 2000-х років на поле за "Велетень" виходило 7 легіонерів, і лише 4 вихованців глухівського футболу, то у нинішньому складі семеро - вже наші. До речі, цілий розділ книги присвячено саме тому, як у Глухові плекають юні футбольні дарування. Про великий потенціал нинішнього складу команди говорив і спортивний ветеран Станіслав САКУН, зазначивши, що не пам'ятає, щоб наше місто представляв такий сильний колектив. Свій респект команді засвідчив і тренер глухівського "Спартака" - єдиний раз за всю історію, що привів його до золотої сходинки обласного чемпіонату 1992р., коли Глухів святкував своє 1000-ліття - Валерій ШУМИЦЬКИЙ.

Він, зокрема, відзначив внесок у створення нарису історії нашого футболу згаданого С. Сакуна, Василя МАМАЯ, Володимира РОМАНЕНКА: - Саме вони, збираючи у бібліотеках, архівах, взагалі, де тільки можливо, свідоцтва спортивної звитяги, спогади, статистичну інформацію, видобули ту іскру пізнання, яка запалила інтерес до минулого глухівського футболу, і, дуже на це сподіваюсь, допоможе продовжити славний літопис.

Звичайно, надали слово й Ірині КОЛТАКОВІЙ, чиї вірші на спортивну тематику внесли до книги помітну ліричну нотку:
І знов спішить гравець до прапорця,
Щоб м`яч "листом" майстерно підкрутити.
Я знаю - часу обмаль до кінця,
Та сподіваюсь все ж таки забити.
Навіс. Б`ю головою в бік воріт.
В цю мить не бачу, - нервом відчуваю
М`яча стрімкий у верхній кут політ,
І переможно руки піднімаю.
Від щастя падаю. Яка м`яка трава!
Трибуни збожеволіли, здається.
Рахунок на табло змінився на 3:2.
Що ж, неможливе інколи вдається!

Микола Степанович не був би тим, кім він є, якщо б на його заході не пролунали щедрі музичні вітання. Ось і цього разу, з мікрофона на тлі великого банеру, з надписом "Велетень - вперед" раз по раз линули запальні пісні у виконанні другого ЄРОХИ - Сергія, Миколи ЄВТУШЕНКА, Сергія ІВАНЧЕНКА, Володимира СОЛОМЕННОГО. Ну, і, звичайно, були спомини. Низку цікавих моментів ( ту ж знамениту перемогу 4:0, над збірною Сумського району на нейтральному полі у Ромнах) згадав Олександр Вайло. Прозвучали імена гравців, які зробили "Велетень" тим, чим він є нині - однією з найкращих команд Сумщини: Сергія МАТВІЙЧУКА, Олексія СЛІДЮКА, Олександра ПОПОВЧЕНКА, Ігоря ПЕТРУСЕНКА, Євгена КАРТАВОГО, Романа ТАРАНОВА,та низка інших.

Б. П. Москаленко нагадав, що часи, на який припало становлення "Велетня", були дуже непростими: складна економічна ситуація, реорганізація АПК. Абсолютній більшості керівників сільгосппідприємств було тоді не до якогось там футболу. І лише Надія Олексіївна Вайло, підтримана своїм трудовим колективом, прийняла далекоглядне рішення підтримати молоду команду. Не хлібом єдиним живемо!

Цього разу керівник "Велетня" висунула нову цікаву ідею - написати книгу про всіх талановитих глухівських спортсменів:
- Ось тут на презентацію прийшла Катерина Федосіївна ШВЕДОВА. Гадаю, вона заслуговує на згадку, не менше за наших уславлених футболістів. Ми повинні пишатися нашими талантами, нашим Глуховом, нашою Україною!

Андрій Коваленко



Поділитися в соціальних мережах:

Знайшли помилку у статті? Виділіть слово/кілька слів та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини